Yeni sinema sezonu açılıyor. Hollywood'un büyük bütçeli yapımları Eylül'den itibaren vizyon yüzü görmeye başlayacak. James Cameron, Martin Scorsese, Terence Malick, Tim Burton, Peter Jackson gibi usta yönetmenlerin filmleri sinemaseverler tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

İlişkili Haberler


İşte yeni sinema sezonunun iddialı yapımları:

CENNETİMDEN BAKARKEN/ THE LOVELY BONES
“Yüzüklerin Efendisi” ile “King Kong” ile sinema tarihine geçen Peter Jackson’ın yeni filmi 'Cennetimden Bakarken'in başrollerinde Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci ve Michael Imperioli yer alıyor.

Alice Sebold’un romanından Peter Jackson, Fran Walsh ve Philippa Boyens'in uyarladığı filmde bir cinayete kurban gittikten sonra ailesini ve katilini bulunduğu cennetten izleyen küçük bir kızın intikam tutkusu ile ailesinin yaşadığı korkunç olayın etkilerinden kurtulmasını istemesi arasında bocalaması anlatılıyor.

'Cennetimden Bakarken' 29 Ocak 2010'da gösterime girecek.

AVATAR
'Titanik'ten sonra 10 yıl film çekmeyen James Cameron Avatar'la dönüyor. 300 milyon doları aşan bütçesi ve yeni teknikler ve görsel efektlerle dolu film için Cameron, 'Titanic'in bu filmin yarısı kadar bile olmadığını söyledi. Oyuncu hareket ve mimiklerini anında CG karaktere aktaran bir teknoloji kullanılan filmin 3D için milat olacağı düşünülüyor.

Filmden küçük bölümler izleyenlerin 'bir uzay westerni' yorumunu yaptığı filmde sömürgeleştirmeye gittiği gezegende oradaki ırkın tarafına geçerek kendi ırkıyla mücadeleye girişen bir askerin hikayesi anlatılıyor. 'Avatar' Türkiye'de 18 Aralık'ta gösterime giriyor.

DISTRICT 9
Bir gün Güney Afrika’nın, Johannesburg şehrine uzaylılarla dolu bir gemi gelir. Burada ‘District 9’ adlı bir bölge kurulur ve uzaylılar burada gözetim altında tutulur. Gözetimi yapan Multi National United adlı şirketin amacı ise uzaylıların DNA’sını alarak onların teknolojilerine sahip olabilmek.

Yönetmenliğini Neill Blomkamp’ın yaptığı filmin çok cesur olduğu ve bilim kurgu türünde klasikler arasına girebilceği ilk gelen yorumlar arasında.

ZİNDAN ADASI/ SHUTTER ISLAND
Yaşayan en büyük yönetmen Martin Scorsese’in son filmi 'Zindan Adası', Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin hikayesini konu ediyor.

Scorsese ile DiCaprio’nun dördüncü işbirliğinde DiCaprio ve Ruffalo dışında Ben Kingsley, Michelle Williams, Max Von Sydow, Jackie Earle Haley de var.

Dennis Lehane’in aynı adlı romandan uyarlanan film 23 Ekim'de gösterime girecek.

ALİS HARİKALAR DİYARINDA
Alis, Çılgın Şapkacı, Beyaz Tavşan, Tweedledee ve Tweedledum, Fare, Tırtıl, Cheshire Kedisi ve daha fazlası usta yönetmen Tim Burton’ın fantastik macerası 'Alis Harikalar Diyarında'yla beyazperdeye geliyor.

Yenilikçi görsellerle ve masal tarihinin en karizmatik karakterleriyle dolu klasik öyküde, Alis, Beyaz Tavşan’ın peşinden bir deliğe girer ve kendini Harikalar Diyarında, bir dizi maceranın içinde bulur.

Alis rolünde Mia Wasikowska'nın olduğu filmin başrollerinde Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Crispin Glover var.

'Alis Harikalar Diyarında' 5 Mart 2010’da vizyona giriyor.

SHERLOCK HOLMES
Arthur Conan Doyle’un ünlü kahramanı, dedektif Sherlock Holmes beyazperdeye bir kez daha geliyor. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekâsı gibi silâh olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor.

'Lock, Stock and Two Smoking Barrels', 'Snatch/ Kapışma' gibi çok başarılı filmlere imza atan Guy Ritchie’nin yönettiği filmde Holmes rolünde usta oyuncu Robert Downey Jr. cesur ortağı Watson rolünde Jude Law var.

'Sherlock Holmes'un Türkiye gösterim tarihi henüz belli değil.

2012
'Godzilla', 'Yarından Sonra' gibi felaket filmleriyle tanınan Roland Emmerich’in son filmi '2012', Maya takviminin bittiği 21 Aralık 2012’de Dünya’nın sonunun geleceği teorisine dayanıyor.

Bol efektli sahneleriyle şimdiden konuşulmaya başlanan filmin başrollerinde John Cusack, Woody Harrelson, Thandie Newton, Amanda Peet, Danny Glover, Chiwetel Ejiofor, George Segal ve Oliver Platt var. '2012'nin vizyon tarihi 13 Kasım.

KURT ADAM/ THE WOLFMAN
Lawrence Talbot, kardeşinin ortadan kaybolmasının ardından aile evine geri dönüş yapar. Burada kendisine uzak duran babası John Talbot ile birlikte erkek kardeşini bulmaya karar verir. Yaptıkları araştırma boyunca Lawrence kendisi ve ailesi hakkındaki korkunç gerçeği öğrenecektirr.

Sinemanın en sevdiği figürlerden 'Kurt Adam' beyzperdeye bir kez daha geliyor. Kurt Adam rolünde bu sefer Benicio Del Toro var.

Joe Johnston'ın yönettiği filmin başrollerinde Del Toro dışında Anthony Hopkins, Emily Blunt, Hugo Weaving, Geraldine Chaplin gibi önemli oyuncular bulunuyor. 'Kurt Adam' 19 Şubat 2010'da gösterimde olacak.

SON HAVA BÜKÜCÜ/ THE LAST AIRBENDER
Her filmiyle izleyenleri ikiye bölen özellikle son filmleri 'Sudaki Kız' ve 'Mistik Olay'la olumsuz eleştiriler alan M.Night Shylaman yeni filmi 'Son Hava Bükücü' ile yine çok konuşulacak gibi gözüküyor.

Nicklodeon'un popüler animasyon serisi "Avatar: Last The Airbender'den uyarlanan filmin başrollerinde genç ve tanınmamış oyuncular var. 'Slumdog Millionaire'in yıldızı Dev Patel de genç kadronun arasında yer alanlardan.

'Son Hava Bükücü' 27 Ağustos 2010'da gösterime girecek.


HAYAT AĞACI/ THE TREE OF LİFE
'Badlands', 'Days of Heaven' ve 'İnce Kırmızı Hat' gibi başyapıtların yönetmeni Terence Malick'in yeni filmi 'The Tree of Life' iki usta oyuncuyu bir araya getiriyor. Brad Pitt ve Sean Penn'in başrolde olduğu film Malick'in minimalist sinemasının yeni bir parçası olacak.


Aralık ayında gösterime girecek filmin kadrosunda geçen yıl hayatını kaybeden Heath Ledger de bulunuyordu. Ledger'ın ölmesiyle kadro tamamen değişerek bugünkü haline geldi. 'Hayat Ağacı', listedeki diğer filmler gibi büyük bütçeli olmasa da sadece yönetmeni ve iki yıldızı filme olan merakı artırıyor.

YENİ YIL ŞARKISI / A CHRISTMAS CAROL
Charles Dickens'ın ünlü Noel hikayesinin yeni versiyonunun arkasındaki isim daha önce 'hareket yakalama’ tekniğiyle çekilen animasyon 'Kutup Ekspresi'nin yönetmeni Robert Zemeckis.

Jim Carrey'nin yine tanınmayacak halde seyirci karşısına çıktığı filmin öyküsü şöyle: Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) Noel tatiline son derece alçakça başlıyor, sadık hizmetkarına (Gary Oldman) ve neşeli yeğenine (Colin Firth) bağırıyor. Scrooge daha sonra öbür dünyada vurdumduymazlığının bedelini ödeyen ölmüş iş ortağı Joseph Marley’nin hayaletiyle karşılaşır. Marley aynı kaderi paylaşmaması için Scrooge’a yardım etmek ister ve ona üç ruhun onu ziyaret edeceğini söyler. Ancak Geçmiş, Bugün ve Gelecek Noellerinin hayaletleri, onu gözlerinin açılmasını sağlayacak bir yolculuğa çıkardığında, Yaşlı Scrooge görmek istemediği gerçeklerle karşı karşıya kalır ve kalbini açarak, çok geç olmadan kötülük dolu yılları telafi etmek zorunda kalır.

Carrey'nin birçok rolde karşımıza çıkacağı filmin vizyon tarihi 20 Kasım.

PERS PRENSİ: ZAMANIN KUMLARI
Mike Newell'ın yönettiği 'Prince of Persia: The Sands of Time'da Jake Gyllenhaal, Ben Kingsley, Gemma Arterton, Alfred Molina ve Toby Kebbell başrolde yer alıyor.

28 Mayıs 2010'da vizyona girecek olan film, Prens Dastan'ın krallığını şeytanı güçlerden korumaya çalışmasını konu alıyor. Prensin, savaşında en büyük yardımcısı ise Prenses Tamina olur.

YUKARI BAK/ UP
'Yukarı Bak', karısının ölümünden sonra hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika'nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen'ın hikayesini anlatıyor.

Pixar'ın yeni animasyonu aynı zamanda Cannes’ın ilk animasyon açılış filmi olma özelliğine de sahip. Pete Docter ve Bob Peterson'ın yönettiği filmin vizyon tarihi 16 Ekim.

ALACAKARANLIK: YENİ AY/ THE TWİLİGHT SAGA: NEW MOON
'Alacakaranlık' serisinin ikinci filminde vampir saldırısından kendini yeni toparlamış Bella ve Edward ailesi ile beraber doğum gününü beklemektedir. Fakat kutlama sırasında yaşanan ufak bir kaza ile bir kağıt tarafından eli kesilen Bella'nın kanı akar. Bu işaret hemen Cullen'lerin dikkatini çeker ve Bella'nın güvenliği için şehri terk etmeye karar verirler. Fakat yaşanan bir yanlış anlama Edward ile Bella'yı büyük bir maceraya çeker. Serinini ikincisinde kurt adamlar da hikayeye dahil oluyor.

Stephenie Meyer’ın romanından uyarlanan yeni gençlik fenomeni ‘Alacakaranlık’, ikincisinde yönetmen koltuğunda Chris Weitz var. Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner'ın başrolde olduğu film 20 Kasım'da gösterime giriyor.

39. DOSYA/ CASE 39
İşine son derece bağlı bağlı olan aile hizmetleri uzmanı Emily Jenkins (Renee Zellweger) pek çok şey görmüş biridir - yalanlar, ihmal, suiistimal, her türden ev içi dehşet. Jenkins bu arada 39 numaralı vakayla, 10 yaşındaki Lillith Sullivan'la (Jodelle Ferland). Lillith'in gizemli ve sır dolu ailesi Emily'yi derinden sarsar. Lillith'in ailesi, bir gece ayininde tek çocuklarına zarar vermeye çalıştığında, Emily müdahale eder. Dünyayla bağlarını koparmış olan kız için doğru şeyi yaptığını uman Emily, evlatlık gideceği bir aile bulunana kadar Lillith'e şefkat ve mutluluk dolu bir yuva sunar. Ama esas dehşet o zaman başlar.

Christian Alvart'ın yönettiği film 4 Aralık'ta gösterime giriyor.