İşlevsel olduğu kadar sevmili de olabilen az sayıdaki robotlar arasına Aida da katıldı. Massachusetts Institute of Technology mühendislerinin Volkswagen ile birlikte geliştirdiği Affective Intelligent Driving Agent (AIDA), otomobilinizin ön konsoluna monte ediliyor.

İlişkili Haberler


Trafik hakkında bilgi, navigasyon, yol durumu vs. bilgileri veren bir yol bilgisayarı olmanın ötesinde, duygusal göz mimikleri yaratan visüel donanıma ve hareket ve ses algılıyıcılarına sahip olan Aida, sürücünün ruh durumunu sezip buna paralel sürüş önerilerinde bulunuyor, radyoda ruh haline göre parça seçiyor, yol üstündeki durak noktalarındna haberdar ediyor.

Aida sürücünün genellikle tercih ettiği güzergahları, durulup kalkılan noktaları, sürücünün sürüş beceri, tercih ve alışkanlıklarını kaydedip bunları sürekli işliyor ve bunlara uygun önlemler alıyor, tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin sürekli gaz-fren yapan bir kullanıcıysanız Aida’dan ‘tasarruflu kullan’ uyarısı alabilirsiniz.

Aida'yı sevimli kılan temel özellikse, yüz kısmında içerden yansıtmalı olarak oluşturulan göz mimiklerinin verd,iği uyarıya uygun olarak şekil değiştirmesi.