Yeni Türkü ile 'Şimdi ve Sonra'

Unutulmaz şarkılara, film müziklerine, albümlere ve konserlere imza atan Yeni Türkü 'Prova Halleri'nin konuğu oldu.

18.10.2012 - 11:17

Yeni Türkü ile 'Şimdi ve Sonra'

Yeni Türkü yaklaşık 12 yıl aradan sonra 8 Mayıs 2012’de çıkardığı 'Şimdi ve Sonra' isimli albümü ile dinleyicilerinin uzun süren hasretini sona erdirdi. 10 şarkıdan oluşan albüm, derleme ve toparlamaları saymazsak grubun 10. albümü.

Yeni albümde çoğunluğu Derya Köroğlu bestesi olmakla birlikte Manos Loizos, Stelios Fotiadis, Erkin Hadimoğlu'nun isimlerini görüyoruz. Şarkı sözleri ise; Can Yücel, Yılmaz Erdoğan, Cengiz Onural, Meral Özbek, Ümmüşen, Funda Çetin, Turgay Fişekçi ve Derya Köroğlu’na ait. Ayrıca gruba albüm öncesi ud ve kanunda Timur Sarıca katılmış.

Albüm özel kapak ve iç tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Bunca yıllık tecrübeye rağmen hala saatlerce prova yapan, dur durak demeden çalışan, üreten Yeni Türkü gene tam da böyle bir temponun orta yerinde bizi kabul etti. Albümün ilk klibini “Böyle Gitmez” isimli şarkıya çeken grup, ikinci kliplerini ise albümün ilk şarkısı olan “Eyvallah”a çekti. Bir gün önce ve röportajı yaptığımız gün boyu klip çekiminde olan grup üyeleri aynı gece Jolly Joker İstanbul’da enfes bir konser verdi.

Biz de sound check ve prova anından başlayıp, konser öncesi kulisteki anlarına kadar herşeyi görüntüledik. Bir yandan da İstanbul’un her an yaşayan bir şehir olduğunu hatırlatan sokak sesleri, insan kahkahaları ve kornalar arasında, konser için konsantre olmaları gereken zamanın birazını çalıp, heyecan ile onların sahneye çıkması için sabırsızlanan hayranlarını fazla bekletmemeye çalışarak röportaj yaptık. Neyse ki bizi kırmadılar.

Derya Köroğlu ile sohbete grubun kuruluşundan, isminden başlayıp, bugüne kadar çıkardıkları albümler, klipler ve film müzikleri ile devam ettik.

Son albümleri olan “Şimdi ve Sonra”ya dair herşeyi sorduk.

Ayrıca albümün özel tasarım kapağı herkes gibi bizim de ilgimizi çekti. Kapağı genç bir grafik tasarımcı olan Koray Doyran tasarlamış.

Albümün oluşumundaki beste aşamalarının, provaların, klip çekimlerinin arkasında ne kadar emek verildigini ve konser öncesi hazırlıklarını konuşup, görüntüledik.

Grup üyeleri de kendilerini tek tek tanıtıp, 2012 kış sezonunun ilk konser öncesi heyecanını bizimle paylaştı.

Yeni Türkü’ye çevre konusundaki duyarlılığını sormasak olmazdı.

Tabii ki korsan yayının her türlüsüne karşı olduğumuz için röportaja gelmeden önce bir müzik markete uğrayıp 'Şimdi ve Sonra' albümünü aldık. Bu arada albümün 3. sıraya yerleştiğini öğrendik. Derya Köroğlu’da bizim için imzaladı.

33 yıllık mazilerinde unutulmaz şarkılara, film müziklerine, albümlere, konserlere imza atan grubun, zaman zaman değişen grup elemanlarına rağmen hep başarılı işler yapması ve Yeni Türkü adını yaşatabilmesinde şüphesiz ki Derya Köroğlu’nun lokomotif görevi görmesi büyük rol oynuyor...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...