Yeni yıla Batı sıcak, Doğu soğuk girecek

Yarın yurdun kuzey, iç ve batı bölgelerinde hava sıcaklığı artarken, doğuda kar beklentisi var.

30.12.2009 - 21:22

Yeni yıla Batı sıcak, Doğu soğuk girecek

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yarın sıcaklığın yurdun kuzey, iç ve batı bölgelerinde 4 ila 6 derece artacağını bildirdi.

Çağlar, yarın, Doğu Karadeniz (Trabzon, Rize ve Artvin)ve Batı Karadeniz kıyılarında (Zonguldak, Karabük, Bartın, Sinop ve İnebolu) yağmur, Doğu Anadolu'nun doğusu (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bitlis, Hakkari ve Şırnak) ile Batman ve çevrelerinde kar yağmasının beklendiğini belirtti.

Sabah saatlerinde yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don ile yer yer sis görüleceğini anlatan Çağlar, rüzgarın, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak eseceğini ifade etti. Çağlar, ''Sıcaklık, yarın kuzey, iç ve batı bölgelerimizde 4 ila 6 derece artacak'' dedi.

1 Ocak Cuma günü ise Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneybatısı (Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl) ile Artvin ve Ardahan çevrelerinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu olacağını anlatan Çağlar, rüzgarın, yurdun batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini kaydetti.

HAFTA SONU HAVA DURUMU
Mehmet Çağlar, Cumartesi ve Pazar günü beklenen hava durumuna ilişkin şunları söyledi:

Cumartesi günü, Edirne ve Kırklareli dışında bütün bölgelerimiz yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Muş) kar şeklinde olacak. Yağışların Doğu Karadeniz kıyıları Doğu Anadolu'nun batısı (Tunceli, Bingöl ve Muş) ile Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Rüzgar yurdun iç ve batı bölgelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Pazar günü, Marmara, Ege, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Konya ve Karaman dışında), Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz ile Isparta ve Burdur çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt) Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Van ve Hakkari) ile Edirne, Kırklareli, Afyon, Kütahya, Bolu, Kastamonu ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...