"Yeni yılda ağaç kesmeyin"

Muğla Orman BÖlge Müdürlüğü başlattığı ''Yeni yıla ağaç keserek değil, fidan dikerek girelim'' kampanyası kapsamında, 10 bin fidan dağıttı.

Anadolu Ajansı 30.12.2011 - 08:40

"Yeni yılda ağaç kesmeyin"

Sınırsızlık Meydanı'na kamyon kasalarında getirilen 10 bin çam, servi ve keçiboynuzu fidanı vatandaşlara dağıtıldı. Yeni yılda ağaç kesimlerinin artmasına dikkati çekmek amacıyla başlatılan kampanya kapsamında dağıtılan fidanlar kısa sürede tükendi.

Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Dikici, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni yılda özellikle çam ağaçlarının kesilerek tahrip edildiğini belirterek, ''Yeni yıl yüzünden insanlar ormandaki çam ağaçlarını keserek evlerine götürüyorlar. Biz de bunun önüne geçmek için bir kampanya başlattık. Kampanya kapsamında, 10 bin fidanı vatandaşlara ücretsiz dağıtıyoruz. Bu yıl başında ağaç kesilmemesini, ağaç dikilmesini istiyoruz'' dedi.

Fidan dağıtımına vatandaşların ilgisinin yoğun olduğunu söyleyen Dikici, ''İnsanların gösterdiği ilgi beni çok mutlu etti. İnşallah herkes aldığı fidanı toprakla buluşturur. Bölge müdürlüğümüz zaman zaman insanda orman bilincini oluşturmak amacıyla bu tür etkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerin faydalı olduğunu düşünüyorum. Orman yangınlarıyla yok olan ormanlarımızı ancak yerine yenisini dikerek var edebiliriz. Müdürlük olarak insanlara bu bilinci aşılamayı görev edindik'' diye konuştu.

Etkinliği katılan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise Muğla'nın yüzde 68'inin ormanlarla kaplı olduğunu hatırlatarak, yeni yılda vatandaşların ormanlardan ağaç kesmesi yerine, yeni bir ağaç dikmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...