Te Awamatu merkezli uygulama geliştiricisi FeelGudApps tarafından hazırlanan iPhone uygulaması Feelie, 2 veya 3 gün boyunca kişilerin davranışlarını izledikten sonra psikolojik araştırma bulgularına dayanarak kişisel profiller oluşturuyor ve ardından da her gün, bir paylaşım ağı yoluyla kişilerin kendilerini nasıl hissettiklerini kullanıcı tarafından ağ içerisine dahil edilmiş diğer kişilere aktarıyor. Feelie, gönderilen e-mail veya mesajların uzunluklarını ve kişinin gün içerisindeki hareketlerini de değerlendirip ne kadar rahat veya gergin olduğunu da yorumluyor.

Beta testi sırasında kayınvalidesi ile ilgili olarak çok isabetli sonuçlar aldığını söyleyen uygulama geliştiricisi Ornott Toobey, uygulamanın üzerinden yorumlama yaptığı parametreleri de yeni veriler ellerine geçtikçe güncellediklerini anlatıyor. Toobey’e göre, kişilerin ne tip tepkiler verdiklerini tespit etmek, bu kişileri paylaşım ağlarına dahil eden insanların kendilerine yaklaşımlarında doğru yollar seçmesini sağlıyor.

Kullanıcıların profillerinin oluşturulmasına sadece psikoloji değil, astroloji de kullanılıyor. Bu nedenle, kişinin, hizmete üye olurken, doğum bilgilerini girmesi gerekiyor. Şimdilik sadece batı astrolojisinden faydalanan sistem, bir sonraki sürümde Çin astrolojisi elemanlarını da işleyişi içerisinde barındıracak.

Toobey, şirketlerin doğru insanları işe alma veya işten atma konusunda çok da isabetli kararlar vermediklerini ve bu nedenle uygulamanın, İK departmanlarının da oldukça işine yarayacağını söylüyor.

Toobey, emlakçıların, bilgisayar ve araba satıcılarının, ayrıca da politikacıların herkese açık kişisel profillerinin olmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü Feelie, yalan söyleyen veya bazı şeylerin üzerini örten insanların, diğer kişilerin iPhone’larında görünen profillerindeki resimlerini hafifçe mora boyuyor.

http://www.nzherald.co.nz/technology/news/article.cfm?c_id=5&objectid=10635860