Yeniden görülen Yasin Börü davasında karar

Kobani olaylarında 16 yaşındaki Yasin Börü'nün öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. 15 sanık "canavarca hisle veya eziyet çektirerek çocuğu öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Olay tarihinde 18 yaşından küçük 3 kişi 23'er yıl hapis cezası aldı. Bir sanık ise beraat etti.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 25.06.2021 - 16:20

Yeniden görülen Yasin Börü davasında karar

Yargıtay'ın cezaları az bularak bozduğu Yasin Börü davasında yeniden yargılama tamamlandı.

Mahkeme 15 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

6-7 Ekim olayları olarak adlandırılan 2014 yılındaki Kobani eylemlerinde, 'da kurban eti dağıtan Yasin Börü ve arkadaşları Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökguz PKK'lı bir grup tarafından öldürülmüştü.

Dava süreci 24 Nisan 2017'de tamamlandı. 41 kişiden 25'i farklı hapis cezalarına çarptırılırken, 13'ünün beraatine, o tarihte firari olan 3 sanığın da dosyalarının ayrılmasına karar verilmişti.

Ancak Yargıtay 16. Ceza Dairesi, kasten öldürme suçundan mahkum edilen 24 sanık hakkındaki kararı bozmu,, sanıkların ''kasten adam öldürme'' değil, "canavarca hisle öldürme'' suçunu işlediğine hükmetmişti.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada 15 sanık, "canavarca hisle veya eziyet çektirerek çocuğu öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.

Olay tarihinde 18 yaşından küçük 3 kişi ise 23'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6 sanığın dosyasını ayıran mahkeme 1 sanığın ise beraatine hükmetti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...