AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önceki gün yaptığı açıklamanın, hukuka bağlı kalınıp kalınmadığına ilişkin endişeleri içerdiğini ancak yapılan yasal düzenlemelerle yeniden yargılamanın önünün açıldığını söyledi.

Elitaş, Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, ''İnsanların mağduriyetini önlemek için gerekirse yeniden düzenleme yaparız'' dedi.

Elitaş, şöyle konuştu:

'MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPARIZ'
“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önceki gün yaptığı açıklamadaki husus, yargılamalarda hukuka riayet edilip edilmediğine ilişkin endişe ve tepkilerdir. Biz art arda yaptığımız yasal düzenlemelerle yeniden yargılamanın önünü açmıştık. Ancak bu konuda yetki mahkemelerde. İnsanların mağduriyetini önlemek için gerekirse yine yasal düzenleme yaparız, bunun yollarını ararız.''

SAVCIYA TEPKİ
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, yolsuzluk operasyonunda dosyadan el çektirilen savcı Muammer Akkaş'a da tepki gösterdi.

Elitaş, ''İzliyoruz, bir savcının şahsi hesaplarla hukuk dışı yollarla polise yaptıramadığını, jandarmaya yaptırmak istediği ortaya çıkıyor. Ancak jandarma ve ardından da TSK, bu görevin kendilerinde olmadığını ve siyasete karışmayacaklarına ilişkin açıklama yaptı. Kendi yasalarının verdiği görevin dışında bir görevleri olmadığını anımsattılar. O savcı adeta orduyu göreve çağırmış ve darbe çağrışımı yapılmıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

ELİTAŞ'TAN İKİNCİ AÇIKLAMA
Ancak Elitaş daha sonra yaptığı ikinci açıklamada, yasal düzenleme konusunun kesin nitelikte olmadığını şu sözlerle vurguladı:

"Adil yargılama konusunda yasal boşlukları doldurmak için önemli adımlar attık, önemli yasal düzenlemeler hayata geçirdik. Bunların haricinde yeniden yargılanma konusunda partimiz ve Meclis Grubumuzun bir yasal düzenleme çalışması yoktur. Yaptığım açıklama mevcut durum ve uygulamalarla alakalı olarak değerlendirilebilir.''

BOZDAĞ: HUKUKLA İLGİLİ BİR TAKIM YANLIŞLAR OLABİLİR
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, yargılamalar konusunda yapılan olası yanlıştan dönülebileceğini şu sözlerle ifade etmişti:

''Bir takım hukukla ilgili yanlışlıklar olabilir. Yanlış olan, Anayasa ve yasalara aykırı olan bir şey varsa onunla ilgili bir karşı duruşu hep beraber ortaya koymak gerekir.''

AK PARTİ SÖZCÜSÜ: YENİ BİR DURUM YOK
Elitaş'ın açıklamalarına AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'ten bir değerlendirme geldi.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yeniden yargılamayı mümkün kılan yasaları zaten yaptık. Yeni bir durum yok. Yeni bir belge veya bulgu ortaya çıkarsa yeniden yargılamaya mahkemeler karar verir" ifadelerini kullandı.