Yenikent'te ikinci kazıda testi çıktı

Ankara Yenikent'te arkeolog eşliğinde yapılan Ergenekon kazısında tarihi bir testi bulundu. Kazıda Ankara Üniversitesi'nden getirilen toprak altını görüntüleyebilen bir alet de kullanıldı.

13.01.2009 - 19:17

Yenikent'te ikinci kazıda testi çıktı

Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan krokiye göre Ankara Yenikent'te Zir Vadisi'ndeki boş bir evin bahçesinde kazı yapılmış ve cephanelik ortaya çıkarılmıştı. Başlatılan ikinci kazı gece ara verilmesinin ardından bu sabah yeniden başladı.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Yenikent jandarma ekipleri, kazı yapılacak yeri emniyet şeridiyle çevirdi ve çevrede güvenlik önlemi aldı. Bomba imha uzmanı polislerin de görev aldığı kazılar, saat 10.00 itibarıyla başlatıldı.

SADECE TRT VE A.A KAZI ALANINA ALINDI
İş makineleriyle yapılan kazının gerçekleştirildiği alana giden yolda önlem alan jandarma trafik ekipleri, basın mensuplarını bölgeye almadı. Kazı alanında Anadolu Ajansı ve TRT'nin çekim yapmasına izin verildi.

ARKEOLOG GELDİ, TESTİ BULUNDU
Bugünkü kazıları takip etmek üzere bölge Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden bir arkeolog da katıldı. Kazı yapılan yerin SİT alanı olması nedeniyle arkeolog çalışmaların daha yavaş ilerlemesini istedi ve kazı alanından bir toprak testi çıktı.

Bunun üzerine kazı çalışmasına bir süreliğine ara verildi. Bu sırada alana getirilen iki köpeğe arama yaptırılmaya başlandı. Cumhuriyet Savcısı, kazı çalışmasına devam edilebilmesi için Anıtlar Yüksek Kurulu'na yazı gönderdi. Anıtlar Yüksek Kurulu da yetkililere önceden bilgi vermek kaydıyla Ankara genelindeki SİT alanlarında soruşturma kapsamında kazı çalışması yapılabileceğine dair 9 Ocak 2009 tarihli kararını iletti.

YER ALTININ RÖNTGENİ ÇEKİLDİ
Kazı Ankara Üniversitesi'nden toprak altını görüntüleyebilen ve röntgen çekme özelliklerine sahip bir aletin getirilmesiyle devam etti.

Özel dedektörü Ankara Üniveristesi'nden görevli bir jeofizik uzmanı kullandı. Uzman, iş makineleriyle kazıldıktan sonra kapatılan alanda arama yaptı. Arama çalışmaları akşam saatlerinde sona erdi ve herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Ankara İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Erdal Eren de zaman zaman kazı bölgesine gelerek çalışmaları izledi.

Kazı yapılan yerin 1960 yılı öncesine kadar Zir köyü olarak bilinen bir yerleşim yeri olduğu, daha sonra köyün yerinin değişmesiyle boşaldığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...