Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Miami'deki Colony Theatre'da 3-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek ''Türk Filmleri Haftası''nda beş film izlenime sunulacak.

Türk Sinemasının klasiklerinden ''Selvi Boylum, Al Yazmalım'' da, restore edilen yeni versiyonuyla ''Neşeli Hayat'', ''Nefes'', ''Eşrefpaşalılar'' ve ''Romantik Komedi'' adlı filmlerle birlikte gösterime sunulacak.

Cengiz Aytmatov'un eserinden sinema perdesine uyarlanan 1977 yapımı ''Selvi Boylum, Al Yazmalım'', etkinlik kapsamında 4 Mayıs günü yeni yüzüyle ABD'de izleyici karşısına çıkacak. Senaryosunu Ali Özgentürk'ün kaleme aldığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı film, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek günümüzün sinema teknolojisine uyarlandı. Başrolünü Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in üstlendiği, kamyon şoförü İlyas ile köylü kızı Asya'nın destansı aşkını konu alan film, ''sevginin aslında emek olduğu'' mesajını veren bir başyapıt olarak Türk sinema tarihine geçti.

'40 YIL ÖNCE YAPILAN FİLMLER ÇOK HASAR GÖRMÜŞ'
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, bu etkinliğin anlamlı bir yönünün de ''Selvi Boylum, Al Yazmalım'' isimli 1977 yapımı filmin yeni yüzüyle yurt dışında ilk kez seyirci karşısına çıkması olduğunu dile getirdi.

Filmin restore edilerek bugünün sinema teknolojisine uyarlandıktan sonra ilk kez 7 Nisanda İstanbul'da izleyici karşısına çıktığını anlatan Çelik, filmin yeni versiyonunun büyük beğeni kazandığını ifade etti.

Burada temel amacın yıllar önce yapılmış Türk Sinemasının baş yapıtlarını ayağa kaldırmak olduğunu dile getiren Çelik, ''Bundan 25, 30, hatta 40 yıl önce yapılmış filmler çok hasar görmüş. Ayrıca, o günkü gösterim kalitesi ile de şu andaki gösterim kalitesi arasında da çok büyük farklar var'' diye konuştu. Bu filmlerin tek tek temizlendiğini ve daha sonra ''dolby digital sistemde'' ses kaydının yapıldığını aktaran Abdurrahman Çelik, daha sonra filmlerin yeni pozitiflerinin hazırlandığını kaydetti.

Proje kapsamında başka filmlerin de yenileneceğini anlatan Çelik, şunları söyledi: Bu sene yetiştirebilirsek, Metin Erksan'ın iki filmini de aynı şekilde restore edeceğiz. Bunu yavaş yavaş yapacağız. Ciddi bir finansman sorunu, yani öyle kolay bir şey değil. Ancak sonuç ortaya çok güzel bir şekilde çıkıyor. İki filmi yan yana gösteriyoruz. Önce filmin restore edilmeden önceki ilk halini, daha sonra yeni halini yan yana iki dakika gösteriyoruz. Bir ona, bir de buna bakıyoruz. İnanılmaz güzel bir şey.''

Türk sinema klasiklerinden ''Susuz Yaz''ın da yönetmen Fatih Akın tarafından İtalyanlarla işbirliğiyle benzer bir çalışmadan geçirildiğini anımsatan Çelik, bu filmin de 61. Cannes Film Festivalinde gösterildiğini belirtti.