'Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın'

Buğday Derneği, Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı tanıtmak üzere herkesi 3 ve 4 Kasım'da %100 Ekolojik Pazarlarda yerli mısır patlatmaya, paylaşmaya, yemeye çağırıyor.

23.10.2012 - 12:57

'Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın'

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 3-4 Kasım tarihlerinde Şişli ve Kartal %100 Ekolojik Pazarlarında gerçekleştireceği, yerli mısır patlatma etkinliğiyle atalık tohumların yaygınlaştırılması için Adım Adım Oluşumu ile başlattığı Tohum Takas Ağı Kampanyası’nı tanıtacak. Dernek gönüllüleri, organik ürün üreticileriyle birlikte geçekleştireceği “Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın” etkinliğinde, GDO tehdidine de dikkat çekecek.

3 Kasım Cumartesi günü, Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 4 Kasım Pazar günü Kartal %100 Ekolojik Pazar’da patlatılacak yerli mısırlar, pazar müşterileri,  kampanya destekçileri ve basınla paylaşılacak. Etkinliğe katılmak isteyenlerin, Derneğin vereceği kâğıtlarla kendi külâhlarını yaptıktan sonra mısır patlatılan tezgâhların önünde sıraya girmesi yeterli.

Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, “Mısır, dünyada GDO’lu üretimde liste başındaki ürünlerden biri. Biz, mısır ihtiyacının yüzde 92’sini karşılayabilen bir ülkede yaşıyoruz ve mısırı ihraç etmek yerine yerli türlerden üretimimizi yaygınlaştırarak kendimize yetebilecek durumdayız. Bu sadece mısır için diğer pek çok gıda türü için de geçerli” diyor.

“Yerli tohumların üretimi, paylaşımı yaygılaştırılmalı” diyenler, 3-4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlarda buluşarak, Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Kampanyası’na destek verecek. Sizi de, bir yandan “Yerli mısır patlasın, GDO’lu mısır çatlasın” etkinliğinde eğlenceli bir hafta sonu geçirirken, diğer yandan da sağlıklı alışveriş ve yerli tohumlara destek için, 3-4 Kasım’da %100 Ekolojik Pazarlara bekliyoruz.

Adım Adım Oluşumu’nun da Avrasya ve Runtalya Maratonlarında koşarak destek verdiği Tohum Takas Ağı Kampanyası’nda, bugüne kadar Türkiye genelinde 27 çiftlikte, 155 yerli çeşit ekildi ve tohumları alındı. Yine Adım Adım Oluşumu ortaklığında devam edecek kampanya çerçevesinde toplanan bağışlarla atalık tohumlar araştırılacak, bulunan tohumların daha fazla çiftlikte ekilmesi sağlanacak ve elde edilen atalık tohumlarımız kurulacak bir takas sistemi sayesinde tohumseverler ve diğer çiftçilerle paylaşılarak yaygınlaştırılacak. Ayrıca çiftçiler için eğitim çalışmalarının yapılacağı ve tohumseverler için bir bilgilendirme kitapçığının basılacağı kampanya çerçevesinde Adım Adım Oluşumu üyeleri 11 Kasım’da yapılacak Avrasya ve 3 Mart 2013’te yapılacak Runtalya maratonlarında adımlarını Tohum Takas Ağı Kampanyası yararına atacak.
Tohum Takas Ağı Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://bugday.org/portal/sadakat.php linkini tıklayabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...