'Yeryüzü Notları' İzmir Kuş Cenneti'nde

Yeryüzü Notları’nın altıncı bölümünde, meteoroloji mühendisi Mikdat Kadıoğlu ile belgeselci biyolog Rıfat Çığ, İzmir Kuş Cenneti’ni ziyaret ediyor.

Haberler 20.07.2010 - 10:31

'Yeryüzü Notları' İzmir Kuş Cenneti'nde

Yaz geldi; İzmir zamanı başlıyor. Hareketlenen tek yer, İzmir’in sahilleri değil. Şehrin hemen kıyısındaki kuş cenneti de en neşeli zamanlarını yaşıyor.

İzmir Kuş Cenneti 2 milyon yaşında bir deltanın üzerine kurulu. Gediz Deltası, sulak alanlar, tuzlu ve tatlısu bataklıkları, koylar, tuzlalar ve üç doğal lagünden oluşan tipik bir Akdeniz delta ekosistemi. Bu yönüyle delta, pek çok canlı türü için ideal beslenme, konaklama ve üreme alanları oluşturuyor. İzmir Kuş Cenneti, yılda 235 civarında kuş türünün görülebildiği, ülkemizin uluslararası öneme sahip sulak alanlarından biri.

Meteoroloji mühendisi Mikdat Kadıoğlu ile biyolog Rıfat Çığ, büyüyen şehrin baskısı altındaki deltada bir safariye çıkıyor; flamingoların, pelikanların, balıkçılların izini sürüyor.

Deltadaki tarım faaliyetlerinin buradaki ekosisteme etkisini tartışıyor; tuzlayı ziyaret ediyor; sulak alanları tehdit eden okaliptüs ağaçlarını inceliyor. İki bilimadamı, küresel iklim değişikliğinin ilk kurbanlarından olan kuşları mercek altına alıyor.

Yeryüzü Notları bu akşam 21.00'de NTV'de...

Sayfa Yükleniyor...