“Anadolu’yu Vermeyeceğiz” sloganıyla ilerleyen Büyük Anadolu Yürüyüşü’nün on kervanının altısı yola çıktı. 40 gün 40 gece yürüyen Mezopotamya Kervanı, yürüyüşünün onuncu gününde dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri Hilar Höyük’te bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ergani’nin Çayönü köyünde yer alan Hilar Höyük, 12 bin yıllık tarihi ile insan uygarlığının en eski merkezlerinden biri kabul ediliyor. Hilar höyük bölgedeki taş ocaklarının tehdidi altında.

Hilar Höyük’teki basın açıklamasına çok sayıda Erganili destek verdi. Mezopotamya Kervanı adına basın açıklaması yapan Dicle Tuba Kılıç “Her toplum gibi biz de köklerimizle varız. Hilar, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri. Yeryüzündeki ilk köy, belki tam da bulunduğumuz bu noktada kuruldu. Bu gerçeği kaç kişi biliyor? Kaç kişi Anadolu’daki bu evrensel değerin zenginliğin farkında? Hilar’ın taş ocakları ile tehlikeye sokulmasını kabul edemeyiz. Biz, Anadolu’yu 40 gün boyunca baştan aşağı yürüyerek köklerimizi vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Her gittiğimiz yerde, bizi biz yapan doğa ve uygarlık mirasına dokunuyoruz. Hilar yoksa, biz de yokuz. Bu nedenle, tam da bu noktada, 12 bin yıllık insanlık tarihinin huzurunda, Anadolu’yu vermeyeceğimizi ilan ediyoruz”.

Doğu Karadeniz ve Güney Ege’den sonra katılan üçüncü kol, Mezopotamya Kervanı 10 Nisan Pazar günü Hasankeyf’ten yola çıkmıştı. Büyük Anadolu Yürüyüşü, Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın derhal geri çekilmesi, HES ve barajların durdurulması, maden ruhsatlarının iptal edilmesi, nükleer enerji projelerinin durdurulması, 2B gibi ormanları yok edecek yasa tasarısının derhal geri çekilmesi gibi doğa üzerinde yok edici etkileri olan faaliyet ve düzenlemelerin durdurulmasını amaçlıyor.

Büyük Anadolu Yürüyüşü, Mezopotamya kervanına Muğla, İzmir, Trakya, Antakya, Artvin ve Antalya'dan aynı şekilde yürüyerek katılacak grupların Mayıs’ın üçüncü haftasında Ankara'da buluşmasıyla son bulacak