Yeşil adımlarla forma girin

Araştırmalara göre Avrupa'da yaşayan insanların fiziksel aktiviteleri son 50 yılda çok yüksek oranda düştü. Hayatınıza hareket katmak için tek yol spor salonları değil...

18.02.2010 - 10:41

Yeşil adımlarla forma girin

20 ile 60 yaş arasındaki insanlar bundan 50 yıl öncesine göre günde 500 kalori daha az yakıyorlar.

Essex Üniversitesi, Çevre ve Toplum bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Jules Pretty, "50 yıl önce çok daha fazla hareket ediyorduk. 50 yıl öncesine göre her birimiz günde yaklaşık 500 kalori daha az tüketiyoruz. Biriken bu kalorileri her hafta bir maraton koşsak ancak yakabiliriz" diyor.

Bu düşüş insanların yürüme ve bisiklete binme oranlarında da yaşanıyor. Ortalama bir Avrupalı 1975 yılında yılda yaklaşık 87 saat yürürken, 2005'e gelindiğinde bu sayı 57'ye düşüyor.

Tüm bu rakamları görüp en yakındaki spor salonuna gitmenin maliyetini ise yine dünya ödüyor. Spor salonlarındaki klimalar sonuna kadar çalışıyor, havlular sürekli olarak yıkanıp kurutuluyor, spor aletlerinin çok büyük bir kısmı elektrikle çalışıyor...

Bu durumdan rahatsız olanlar için günlük yaşamlarını hareketlendirmenin birkaç yolu...

- Açık havada spor yapın... Bu pek kolay değil. Özellikle de büyük şehirlerde yaşıyorsanız. Ama yine de bir park ya da bir deniz kenarı sizin için güzel bir yürüyüş parkuru olabilir.

- Son yıllarda belediyeler uygun yerlere açık hava spor salonları kuruyor. Sizin yaşadığınız bölgede bunlardan bir tane yoksa kendi belediyenizden talep edebilirsiniz.

- Özellikle hafta sonlarında çocuklarınızla yapacak en güzel aktivite onları açık havaya çıkartmak. Küçük bir orman gezisi çocuklar için çok heyecanlı olabiliyor.

- Bunların hiç birini yapacak zamanınız ya da enerjiniz yoksa en azından asansör yerine merdiveni kullanmayı deneyin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...