Yeşil binaya düşük faizli konut kredisi

'Yeşil Binalar Zirvesi'nden yeşil bina sahiplerine daha düşük faizli konut kredisi verilmesi önerisi çıktı. Sonuç bildirgesinde; üniversitelerin yeşil kampüsleri desteklemesi gerektiği de vurgulandı.

05.04.2012 - 14:05

Yeşil binaya düşük faizli konut kredisi

Bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen 'Yeşil Binalar Zirvesi'nden yeşil bina sahiplerine daha düşük faizli konut kredisi verilmesi önerisi çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle, İstanbul'da yapılan zirvenin 16 maddelik sonuç bildirgesinde, 'Yeşil konutların lüks konut demek olmadığı, sosyal konutların da yeşil bina statüsüne dönüştürülmesi ve inşa edilmesi gereği' vurgulandı. Yeşil binaların yapımının düşük faizli krediler ve indirimli KDV, emlak vergileri ve bunun gibi uygulamalar ile teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye'de ve dünyada yeşil bina sektörünün önde gelen paydaşlarını, gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin üst düzey yöneticilerini biraraya getiren zirvede, ilk kez tanıtılan 'Yeşil Konut Sertifikası'nın yasayla zorunlu tutulması gerektiğine vurgu yapıldı.

Sürdürülebilirliğin kent ölçeğinde ele alınması ve parsel ya da bina bazındaki çalışmalarla kısıtlı kalmaması gerektiği belirtilen bildirgede, bu konuda belediyelerin daha etkin roller üstlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Yeşil binaların maliyetinin, gün geçtikçe standart maliyetlere yaklaştığı ve bazı durumlarda eşdeğer olduğu vurgulanan bildirgede, bu binaların sanılanın aksine inşaat maliyetlerini kayda değer oranda artırmadığı açıklandı.

'YEŞİL KAMPÜSLER' DESTEKLENMELİ
Bildirgede; üniversitelerin müfredat ve araştırma açısından yeşil binaları gündemine alması ve yeşil kampüsleri desteklemesi gerektiği ise şu sözlerle belirtildi:

''Kamu yatırımlarına sürdürülebilirlik koşulu getirilerek sürdürülebilirlik konusunda devlet öncü rol üstlenmelidir. Devlet, mevcut kamu binalarının yeşile dönüştürülmesini ivedilikle programına almalı ve bu konuda kamuoyuna öncülük etmelidir.

SPK, gayrimenkul değerlemelerinde, yeşil bina belgeli binaların daha değerli olarak nitelendirilmesi için çalışma yürütmelidir. Bu çerçevede, gayrimenkul sektörü değer tablosunda yeşil olan ve olmayan binalar ayrı liglerde değerlendirilmelidir.

Büyük bir hızla veri ve istatistik toplanarak, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği ile tabanında enerji verimliliği kriterlerine yer veren, yeni gayrimenkul değerleme modelleri geliştirilmelidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...