"Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'a ait olduğu iddia edilen mezar, cesedin kimlik tespiti için mahkeme kararıyla açıldı.

Mahmut Yıldırım'ın da sanıkları arasında yer aldığı, yazar Musa Anter'in öldürülmesi ve Orhan Miroğlu'nun yaralanmasıyla ilgili davanın görüldüğü Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda, Erzincan Terzibaba Mezarlığı'nda bulunan ve "Mahmut Özer" adıyla defin yapılan mezarda kazı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet savcısı, emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri ve din görevlisinin katılımıyla yapılan kazı işleminde cenaze mezardan çıkarılarak, kimlik tespiti işlemleri için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Belçika'da yayın yapan bir internet sitesinde yer alan haberde, bu ülkede kanser tedavisi gördüğü hastanede 3 Temmuz'da hayatını kaybeden Mahmut Özer'in aslında Mahmut Yıldırım olduğu iddia edilmişti. Cenaze, isminin "Süleyman" olduğunu söyleyen kişi tarafından Türkiye'ye getirilerek, 9 Temmuz'da Erzincan'da defnedilmişti.

Mahmut Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında Diyarbakır'da açılan ancak güvenlik gerekçesiyle Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen yazar Musa Anter'in öldürülmesi ve Orhan Miroğlu'nun yaralanmasıyla ilgili davanın 17 Eylül'deki duruşmasında, mahkeme heyeti, Erzincan'da Mahmut Özer adıyla defnedilen kişinin kimlik tespitinin yapılması için mezarının açılmasını kararlaştırmıştı.