Yeşiller Eşbaşkanı Roth Silivri'ye giremedi

Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'a gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'i cezaevinde görmesi için izin verilmedi. Roth'un karara tepkisi sert oldu.

28.07.2011 - 14:01

Yeşiller Partisi ve Avrupa Birliği Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Claudia Roth, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ı ziyaret etmek için Silivri Cezaevi’ne geldi ancak bu ziyarete izin verilmedi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne gazeteci Ahmet Şık’ın Eşi Yonca Verdioğlu Şık ile gelen Roth içeri girerken "Ahmet Şık ve Nedim Şener benim için birer semboldür. Türkiye'de gazeteciler işini yaptığı için cezaevinde tutuklu bulunmaktadır. Tabii ki bu demokrasi için bir risk faktörüdür. Türkiye'nin düşmanı değilim. Bir dost olarak buradayım" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir saat sonra dışarı çıkan Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, gördüğü muameleden dolayı çok öfkeli olduğunu ve Şık ve Şener ile görüşemediğini söyledi:

70'den fazla gazetecinin cezaevinde olması o ülkede bir sorun olduğunu gösterir ben böyle düşünüyorum. 2 saatin ardından size Ahmet Şık ile görüşmemin nasıl olduğunu anlatmak isterdim. Ama bize izin verilmedi. Bana karşı gösterilen muamele yüzünden çok öfkeliyim.

‘ŞİKÂYET DİLEKÇESİ YAZACAĞIM’
22 Temmuz'da Adalet Bakanlığı'na resmi olarak başvurduklarını belirten Roth, "Alman Büyükelçisi, Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı'na yazılı olarak başvurdu. Alman Büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığı'na sürekli olarak telefon etmiş. Biz cezaevinde yarım saat bekledikten sonra Dışişleri Bakanlığı'ndan izin çıktığını ancak iznin yazılı olarak kendilerine ulaşması gerektiğini belirttiler. Ondan sonra 'Evet ziyaret edebilirsiniz' dediler. Çok sert kontrollerden geçirildikten sonra bir görevli yanımıza geldi 'Hayır savcı ziyaret edemeyeceğinizi söyledi" diye konuştu. Roth, "Bana karşı böyle bir muamale yapılamaz. Resmi olarak bir şikâyet dilekçesi yazacağım. Hem Adalet Bakanlığı'na hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a. Erdoğan'ı da yakından tanıyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SESLENDİ
Sinirli olduğu gözlenen Roth sözlerini şöyle sürdürdü:
"Siz neden korkuyorsunuz?  Neden bir gazeteciyi ziyaret edemiyorum? Neden karanlığa ışık yakan bir gazeteciyle görüşemiyorum? Ben bu hükümete ve Başbakan Erdoğan'a şunu söylemek istiyorum. Yaşamak için ekmek ve su lazım. Demokrasinin yaşaması için de basın özgürlüğüne ve ifade özgürlüğüne ihtiyaç vardır. Yoksa demokrasi yaşayamaz. Demokrasinin dördüncü kolu basın ve ifade özgürlüğüdür. Ben size söze veriyorum. Basın özgürlüğü için Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın hür bir şekilde gazetecilik mesleğini yapabilmesi için mücadele vereceğim. Ben ekim ayında bir daha Türkiye'ye geleceğim. Geldiğimde umut ediyorum Ahmet Şık ve Nedim Şener hür bir şekilde karşılayabilirim"

‘İŞİMİZ ÇOK ZOR’
Şık ve Şener ile görüşememesine tepki gösteren Roth, "Türkiye dostlarına böyle davranıyorsa, dost olmayanlara karşı nasıl davranacak? Böyle bir davranış benim işimi de gerçekten çok zorlaştırıyor. Almanya'da ve Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğini savunan birisi olarak bunu gördükten sonra tabi ki işimiz çok zor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...