Yeter ki yaşasınlar...

Sürmeli kızkuşu, tüm dünyada tehlike içinde olan ve Türkiye'de de görülen üç kuştan biri... Sürmeli kızkuşunu yaşatmak için uluslararası bilim insanları birarada...

12.04.2009 - 08:11

Yeter ki yaşasınlar...

Türkiye'den göç döneminde yüksek sayılarda sürmeli kızkuşunun geçtiği biliniyor. Sürmeli kızkuşu (Vanellus gregarius), Türkiye'de görülen nesli küresel ölçekte yok olmak üzere olan (CR) üç kuş türünden biri.

Uzmanlar, tüm dünyada nesli tehlikede olan sürmeli kızkuşu (Vanellus gregarius) için uluslararası koruma yöntemlerini ve eylem planını belirlemek üzere Kazakistan'ın Almaty kentindeki çalıştayda bir araya geldi.

Çalıştaya sürmeli kızkuşlarının üreme, kışlama ve göç dönemlerinde gözlendiği
Kazakistan, Rusya, Sudan, Hindistan ve Ortadoğu ülkelerinden uzmanlar katıldı. Türkiye'deki çalışmaları Doğa Derneği Tür Sorumlusu Ferdi Akarsu çalıştaya katılan uzmanlarla paylaştı.

Uzmanların görüşleri doğrultusunda sürmeli kızkuşları için eylem planı oluşturuldu. Plan çerçevesinde türün azalışının durdurulması, azalmaya neden olan etkenlerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi yönünde birçok eylem, plana dahil edildi.

Plana göre Doğa Derneği ilgili kurumlarla birlikte sürmeli kızkuşlarının Türkiye'deki durumunun araştırılması yönündeki çalışmaların koordinasyonunu üstlenecek.


Çalıştay, Afrika-Avrasya Göçmen Sukuşları Korunması Sözleşmesi (AEWA), Göçmen Türler Sözleşmesi (CMS) kapsamında ve Kazakistan Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ACBK), İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) desteğiyle gerçekleştirildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...