Yetimhanenin tapusu Patrikhane'de

Büyükada'daki Rum Erkek Yetimhanesi'nin tapusu resmen Fener Rum Patrikhanesi’ne verildi.

29.11.2010 - 12:35

Yetimhanenin tapusu Patrikhane'de

Fener Rum Patrikhanesi’nin avukatı Cem Murat Sofuoğlu, Büyükada'da bulunan Rum Erkek Yetimhanesi'nin Patrikanaye iadesine ilişkin karar üzerine, tapu işlemlerini gerçekleştirmek üzere Büyükada Kaymakamlığı binası içindeki Tapu Müdürlüğü'ne geldi.

Sofuoğlu, tapuyu Fener Rum Patrikhanesi'ne vermek üzere buradan teslim aldı.

Tapuyu asli sahibine takdim edeceğini söyleyen Sofuoğlu, ''Ben Bartholomeos ile bu süre içinde görüşme fırsatı bulamadım. Orada benim muhatabım ruhban sınıfından bir hukukçu var. Kendisiyle konuştuğumuzda, olaydan ötürü çok memnum olduklarını ve Tanrı'ya şükrettiklerini söyledi. Patrik hazretlerinin de bundan çok sevinçli ve mutlu olduğunu iletti” dedi.

Cem Murat Sofuoğlu, durumun insan hakları, hukuk, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve azınlıklara saygı açısından önemli bir gelişme olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Belki biraz abartıyorum, ama bu durumu bir dönüm noktası olarak görüyorum ve bunun burada kalmamasını diliyorum. Bugüne kadar devlet politikasının farklı olduğunu kaydeden Sofuoğlu, ''Ancak burada politikanın keskin bir viraj olduğunu görüyorum. Artık bundan sonra demek ki insan haklarına daha fazla değer verilecek."

Sofuoğlu, "Yanılmıyorsam bu Avrupa'da da bir ilk. AİHM kararını ilk uygulayan, yargılamanın yoluyla mülkiyeti geri veren ülke olduk” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...