Aralarında yazar Adalet Ağaoğlu, Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can'ın da bulunduğu "Yetmez ama evet" adlı grup, referandumla ilgili Taksim’deki bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Konuşmacılar 12 Eylül'deki referandumda neden "evet" diyeceklerini anlattıkları sırada "Öğrenci Kollektifleri" isimli grup üyesi 8 kişi, ayağa kalkarak söz istedi.

Kendilerine daha sonra söz verileceğinin belirtilmesi üzerine grup üyeleri “yuh” diye bağırmaya başladı.

Protestocular yanlarında getirdikleri yumurtaları konuşmacılara fırlattı. Yumurtalardan biri Osman Can'a isabet etti.

"Hayırcılar" panelin broşürlerini yırttı. İki grup arasında da itiş-kakış yaşandı.

Bunun üzerine göstericiler toplantı salonundan dışarı çıkarıldı. Gerginlik otelin önünde de bir süre daha devam etti.

'BİZE ERGENEKONCU DEDİ'
Dışarıda basın açıklaması yapan grubun sözcüsü, "Orada bir konuşmacı ‘Referandumda hayır diyenler darbeci, Ergenekoncu’ demişti. Bizde 'hayır'ın halkın talebi olduğunu dile getirmek istedik" şeklinde konuştu.

AĞAOĞLU DA TEMİZLEDİ
Yumurta isabet edenlerin elbiselerini temizlenmesine yazar Ağaoğlu da yardım etti.

Ağaoğlu, yaptığı konuşmada ülkedeki bütün darbeleri gördüğünü belirterek, “Yetmez ama evet demek, bir anlamda demokrasi istiyorum demek" diye konuştu.

Diğer konuşmacılar da öğrencileri davranışını eleştirdi.

'YAŞANANLAR PROVOKASYON'
Panelin moderatörü Avi Haligua, yaptığı açıklamada, panelde niye ''Yetmez ama evet'' dediklerini açıklamak üzere 35 konuşmacı bulunduğunu, bu nedenle panel sürerken salondakilere söz hakkı verme gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Haligua, yaşananları, gittikçe hırçınlaşan sürecin bir parçası olarak gördüklerini ve provokasyona yönelik olduğunu değerlendirdiklerini kaydetti.

Bu antidemokratik yaklaşımı tasvip etmenin mümkün olmadığını dile getiren Haligua, uzun yıllardır insan hakları ve demokratikleşme adına mücadele eden Adalet Ağaoğlu'nun, hayatında ilk kez böyle bir olaya maruz kaldığını ve bunun çok acı olduğunu kaydetti.

Haligua, gruptakilerin polis tarafından gözaltına alınmasını kendilerinin engellediğini ve olayın ardından panelin planlandığı gibi devam ettiğini sözlerine ekledi.