Yezidiler: Biz de açılım istiyoruz

Kürt, Alevi ve son olarak da Roman açılımından sonra bir açılım talebi Yezidiler'den geldi. Yezidiler, ibadetlerini özgürce yapmak istiyor.

NTV Haber 13.01.2010 - 15:17

Yezidiler: Biz de açılım istiyoruz

Yezidiler, Avrupa ülkelerine göç edenlerin geri dönmesi için ekonomik açılım yapılmasını da talep ediyor.

Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşayan Yezidiler'in sayısı bundan 25 yıl önce 20 bin civarındaydı. Ancak bölgedeki çatışmalardan kaçanlar nedeniyle sayı giderek azaldı. Yezidilerin sayısı şimdilerde 300'ü geçmiyor.

Yezidiler; Kürtler, Aleviler ve Romanlar için başlatılan açılımların ardından kendileri için de açılım yapılmasını istiyor.

Yurtdışında yaşayanların geri dönebilmesi için özellikle tarım ve hayvancılık alanında atılım yapılmasını talep ettiler.

Yezidi olduğunu belirten Ali Kartal, “Bizim de inancımız var. Biz de açılım istiyoruz. Bütün dinlere mezheplere saygımız sonsuz. El alem gibi biz de istiyoruz, devletten biz de istiyoruz” dedi.

İbadetlerini özgürce yapmak istedikleri söyleyen Kartal, “Kendi evimizde ibadetimizi yapıyoruz, açıktan yapamıyoruz. Eskiden bazen hor görülüyorduk, korkuyorduk. Biz de ibadetimizi rahat yapmak istiyoruz” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...