YGS’de Batman İstanbul’u solladı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda en başarılı iller Yalova, Kayseri ve Aydın olurken; Şırnak, Ardahan ve Hakkari yine son sıralarda yer aldı. Batman, 43. sıradaki İstanbul’u geçmeyi başardı.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.04.2010 - 14:13

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.

Sınavda en başarılı 10 ili açıklayan Prof. Dr. Yarımağan, altı puan türünün hepsinin ortalamasına göre değerlendirme yapıldığını söyledi.

Buna göre en başarılı ilin Yalova olduğunu, Yalova'nın altı puan türünün beşinde en başarılı il durumunda bulunduğunu söyleyen Yarımağan, Yalova'yı Kayseri, Aydın, Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya ve Mersin'in izlediğini kaydetti.

Yarımağan, illerin başarı durumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

''Burada Kayseri'nin doğusundan il yok, Karadeniz'den hiçbir il yok. İstanbul yok. İzmir de yok ama İzmir 13. oldu. İstanbul 43. sırada. İstanbul'un önünde Erzurum var, Batman var. Bu, bence düşündürücü. İllerimizin puan ortalamasının birbirine yakın olduğunu görüyoruz, birinci ilimizin puan ortalaması 242, onuncu ilimizin puan ortalaması 240. Artvin 78. sırada ve puan ortalaması 218. Yani birinci sıradaki il ile 78. sıradaki il arasındaki puan farkı sadece 24.

Ancak bir sonraki il ile arada 10 puanlık bir fark var. Son üç ilin Şırnak, Ardahan ve Hakkari'nin puan ortalaması 208, 207 ve 207. Artvin ile 10 puanlık fark var. Bu da önemli bir bulgu olarak dikkatimizi çekiyor. Bu üç ilimizin eğitim sorunu olduğu dikkati çekiyor. El birliği ile bu aradaki farkı gidermemiz gerektiğini düşünüyorum. Üç ilimiz kitleden 10 puan ayrılarak aşağıda yer alıyor, o yüzden düşündürücü diyorum.”

Sayfa Yükleniyor...