Marmara'yı vuran ve 19 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi sırasında, İstanbul İkitelli'de hayatınıkaybeden 19 kişini yakınları savcılığa gitti.

Bu kişiler, felaketten sorumlu tuttukları Başbakan Erdoğan, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural'ın cezalandırılması için savcılığa başvurdu.

Servis minibüsünde ölen 8 kadın işçi ve tır garajında ölenlerin de aralarında bulunduğu 19 kişi adına Küçükçekmece Savcılığı'na başvuru yapıldı.

Ölenlerin yakınları, 1995'te aynı bölgede yaşanan sel felaketine rağmen hiçbir önlem alınmayıp bölgenin imara açıldığını savundu.

1995'te Büyükşehir Belediye Başkanı olan Başbakan Erdoğan, koltuğun şimdiki sahibi Kadir Topbaş ile Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ve İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, gerekli önlemleri almayarak can ve mal kaybı yaşanmasına neden olmakla suçlandı.

Küçükçekmece Savcılığı yetkisizlik kararı verince, Erdoğan ve Eroğlu'nun dosyaları Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Topbaş ve Vural için ise, soruşturma izni alınmak üzere dosya İçişleri Bakanlığı’na iletildi.