Her yılbaşında olduğu gibi bu yılbaşı gecesi de kanallar arası rekabet sürdü. Biz de bu rekabeti televizyon eleştirmenlerine sorduk.

İlişkili Haberler


EN ÇOK NTV'Yİ BEĞENDİM
Yüksel Aytuğ, Sabah

Yılbaşında en beğendiğim kanal NTV oldu. NTV'nin yılbaşı gecesi için hazırladığı düetler çok cazipti. NTV, kuru bir haber kanalı olmanın ötesine geçerek hayatın içinden bir kanal olma yolunda yılbaşı gecesi önemli bir adım attı. Yılbaşında gerçekten çok başarılıydı.

Bunun dışında genel olarak baktığımız zaman Kanal D'de yayınlanan 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' iyi hazırlanmıştı. ATV'nin 'Bir Şarkısın Sen' programının yıldızları minikler de müthişti. Özellikle Sibel Can ile Ali'nin karşılıklı performansı görülmeye değerdi.

Mehmet Ali Erbil'in yılbaşındaki skeçleri de fena değildi. Hatta bana 'Erbil televizyonda yanlış mı kullanılıyor?' diye düşündürdü.

HÜLYA AVŞAR BAŞARISIZDI
Hülya Avşar'ın TRT'deki sahnesini ise beğenmedim. Zayıf buldum. Bence yılbaşı için yanlış bir tercihti.

SÜRPRİZİ NTV YAPTI
Mesut Yar, Posta
Yılbaşı gecesi NTV ve Kanal D'yi başarılı buldum. NTV'nin yılbaşı gecesi için hazırladığı düetler yenilikti. Özellikle Ajda Pekkan çok iyiydi.

Kanal D de fena değldi. Yani diziler anlamında Kanal D yapım anlamında ise NTV diğer kanallardan öndeydi. ATV dahil diğer kanallar zayıftı. Ciddi bir hazırlık yapmamışlardı.

O yüzden bu yılbaşı sürprizi NTV yaptı. NTV gerçekten iyi hazırlanmıştı.

DÜET ÇOK İYİ FİKİRDİ
Sina Koloğlu, Milliyet
Bu yılbaşı, yılbaşı eğlencesi formatında 'İbo Show'u beğendim diyebilirim. Acun Iılıcalı ile yılbaşını geçiren bir Show TV, 'Geniş Aile ' ve 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' ile işi bitiren Kanal D ve 'Bir Şarkısın Sen' ile ATV. Bunlar elindeki hazır malzemeye yılbaşı sosu döktüler. Yani kanallar ellerindeki 'çok izlenen' programları allayıp pulladılar.

NTV'de her yıl yayınlanan Berlin Filarmoni geleneksel yıla veda konseri bu sene de muhteşemdi. NTV'nin klasiği oldu. Düetler de çok iyi fikirdi. Ama sanırım hazırlanışta sorunları olmuş sanatçıların. Bir örnek vermek gererikse, Sertab Erener ile Kibariye düeti. Söylemediler adeta bağırdılar.

Genel olarak bu yılbaşı geçmiş yıllardan pek farklı değildi. Şarkılar ile skeçler yarıştı diyebilirim. Yasemin Yalçın, BKM Mutfak ve 'Yerli Mali' buna örnek. Bu arada bu yılda değişmeyen, Samanyolu Televizyonu ve Kanal 7'nin 'yılbaşı tavırları' oldu. Benim anlamadığım Kanal 7 yılbaşı dışında gün boyu şov yaptı, yılbaşı akşamı 'Hz Meryem' filmini yayınladı!

İKİMİZ BİR FİDANIN GÜLLER AÇAN DALIYIZ
Serdar Akinan
, Akşam
Yılbaşı gecesi NTV ekranında ne oldu fark ettiniz mi? Memleketin ruhu; gövdesi kuduruk bir halde paramparça olurken, bizi eşleyen notaları yakalayıp, ekrana taşıdılar.

Kibariye ile Sertab’ı, Müslüm Baba ile Hande Yener’i, Emrah ile Gece Yolcuları’nı, Neşe Karaböcek ile Göksel’i, Kamuran Akkor ile Ziynet Sali’yi, muhteşem ve tek Ümit Besen ile Işın Karaca’yı, Ferdi Özbeğen ile Bengü’yü buluşturmak sahici, samimi ve yaratıcı bir fikirdir.

Görkem Yaşayan ve Cem Aydın, o dahi ruh ikizleri, sadece rating kaygısıyla bu isimleri bir araya getirmediler.

Paçavra egoların rating uğruna bu ülkenin ırzına geçtiği bu zamanlarda birileri kalkıp, böylesi günlerde, bizi bir ortak paydada birliyorsa onlara saygı sunalım.

Bu işten bir parça anlayan ehliyet sahibi biri olarak şu eleştirime kulak verme zahmeti gösteriverin.

YILBAŞINI EVDE GEÇİRENLER NE YAPTI?
Yılbaşını evde geçiren milyonlar ne yaptı?

Hanelerinde ekranların başına geçtiler. İşsizliğin dayattığı soğuk umutsuzluğu ılık kuruyemişlere katık ettiler. Birkaç kutu birada keder boğdular.

Kimi Kürt, kimi Alevi, kimi Sünni, kimi koyu laik... Ne önemi kaldi ki?

Müslüm Baba Hakkari’de veya İzmir’de aynı duyguyu yaratmıyor mu? Ferdi Özbeğen, “Gülmek için yaratılmış gözlerde yaşlar niye, sevmek için yaratılmış kalpler hep bomboş niye?” sözlerini Bengü’ye söylerken. Kibariye, Sertab Erener’le birlikte “İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız” mısrasını söylerken Edirne’nin, Antalya’nın, Muş’un, Kastamonu’nun tüller ardında saklı odalarında aşklarını aynı heyecanla anmadılar mı?

Kimimiz neşelendi, kimimiz hüzünlenmedi mi? “Biz” olmayı hatırlamadık mı?

O gece bu isimleri izlerken, şarkılarda, türkülerde, halayda, horonda bizi birleyen nedir diye düşündüm? Nerede aynı umut dolu hislere kapılmıştım? Nezih Ünen, Anadolu’yu yıllarca dolaştı ve “Anadolu’nun kayıp şarkıları” adında muhteşem bir projeye imza attı. Henüz yayınlanmayan ama Türkiye’nin en büyük markasının ajansı tarafından açıkça ve utanmazca çalınan o muhteşem belgeseli izlerken de coşmuş, taşmıştı gönlüm. İnşallah bu yıl içinde tüm Türkiye o filmi izleyecek.

Nezih Ünen’in bir yandan, yılbaşı gecesi NTV’nin öte yandan dokunduğu budur... Bu kadim gövdenin dört bir köşesinden aşk fışkırır.

Alevi dedeleri saz olur, söz olur, Ali olur, Hüseyin olur, aşk olur... Dengbej söyleyen Kürtler acılarımızı taşır ağızdan ağıza... Kibariye bizdendir... Tıpkı Ferdi Özbeğen gibi...

İklim bir tuhaf ama bu mayayı bozacak mı? İnanmıyorum... İnanmayın...