Yılbaşı gecesinin yıldızı olmak için tüyolar

Tasarımcılar, her sezon yeni moda ve trendler yaratırken, yılbaşı baloları ya da yeni yıl partileri için de kadınlara her sene ''yeni tarzlar'' öneriyor. Bu yılın tarzı ise çok fazla abartıya kaçmadan, feminen, ama küçük detaylarla süslenmiş kıyafetlerden oluşuyor.

Haberler 28.12.2010 - 15:12

Yılbaşı gecesinin yıldızı olmak için tüyolar

Moda tasarımcısı Dilek Göktaş, bu sene yılbaşı partilerinde geçen senelere nazaran biraz daha farklı geçeceğini, modacıların geçen senelerde yılbaşının simge rengi kırmızıyı çok fazla kullandığını, fakat buna morun katıldığını söyledi.        

''Mor genelde yılbaşı rengi olarak anılmasa da kırmızının tahtını bir miktar devirecek'' diyen Göktaş, morun tek başına değil kırmızı ile birlikte kullanıldığını kaydetti.        

Uzun tuvaletlerin çok eskiden tercih edildiğini hatırlatan Göktaş, artık kısa, daha eğlenceli, pop abiye ya da avangarde denilen ve daha sıra dışı olan çizgilerin tercih edildiğini ifade etti.        

Göktaş, modacıların artık çok fazla kabarık tasarımları kullanmadığını, çünkü Türk kadınının, klasik Akdeniz kadını tipinde, yani üst tarafı ince, alt tarafı, basen bölgesi genelde kalın olduğunu, bu yüzden de alt tarafı kabarık formların çok tercih edilmediğini anlatarak, ''Üst taraflarda daha geniş volume'ler düşünüp, onun üzerinde biraz daha genişlenip, baseni daraltmamız gerekiyor. Yani kısa ve dar kalem etekler, 1960'lı yılların kalem etekleri gibi, daha kadınsı, daha feminen çizgiler ön planda'' şeklinde konuştu.        

BACAK DEKOLTESİ ÖN PLANDA
Yılbaşında göğüs dekoltesinin vazgeçilmezler arasında yer aldığını, ama bu sene bacak dekoltesinin de yoğun kullanıldığını dile getiren Göktaş, ''O yüzden göğsü biraz daha kapalı tutup, bacak dekoltesini ön plana çıkarıyoruz. Biraz da sırt dekoltesi kullanıyoruz'' dedi.        

AKSESUAR DEYİNCE...
Aksesuarlara gelince, bu yıl taşların yine çok gündemde olduğunu vurgulayan Göktaş, parlak kristaller, taşla birlikte kuş tüyleri gibi otrişlerin kullanıldığını, aynı şekilde kürkün çok fazla gündemde olduğunu, ancak doğal kürkün yerine doğala yakın yapay kürklerin aksesuarlarda kullanıldığını bildirdi.        

Göktaş, özellikle bolerolarda ve şallarda kürk ve otrişin çok yer aldığını, dünyadaki trendlerin de bu yönde olduğunu söyledi.       

Takı olarak iri ve ihtişamlı yüzüklerin moda olduğunu belirten Göktaş, ''Yılbaşı partilerinde ve balolarında çok fazla kristalli ya da çok parlak kıyafetler kullanıldığı için boyun ve gerdana çok takı önermiyoruz. İri ve ihtişamlı yüzükler çok gündemde. Kıyafetin parlaklığıyla yüzüğü kombinleyip daha naturel bir saç yine daha naturel, baby face dediğimiz bir makyaj. Çünkü hem saç çok fazla, hem makyaj çok fazla, kıyafet çok abartılı olduğu zaman ortaya yılbaşı ağacı gibi bir görüntü çıkmasın diye parlak kıyafetlerle çok fazla aksesuar tercih etmiyoruz'' diye konuştu.
       
YILBAŞINDA ''PARILDAMAK'' İÇİN TÜYOLAR''
Göktaş, yılbaşı gecesi ''parıldamak'' için de kadınlara şu tüyoları verdi:       

''Şimdiden cilt bakımlarını yaptırsınlar, son güne bırakmasınlar. Kıyafetlerde çok fazla abartıya kaçmadan, feminen, ama küçük detaylarla süslenmiş kıyafetleri tercih etsinler. Gecenin yıldızı olmak adına her şeyi aynı anda yapmaya çalışmasınlar. Her zaman yalınlık ve gizem güzelliktir. Çok fazla abartı, çok güzel olmak anlamına gelmiyor. Maalesef biz Türk kadınları olarak bu hataya çok fazla düşüyoruz. Tek bir yerde dekolte kullansınlar. Yani sadece göğüs ya da sadece bacak dekoltesi kullansınlar. Hem sırt ve göğüs açık, hem bacak açık olduğu zaman bu güzel olduğu anlamına gelmiyor. Renklerde de birkaç rengi bir arada kullanmasınlar. Aksesuarlarla, saç ve makyajla renkler desteklenebilir. Ama yılbaşı diye yılbaşı ağacı gibi görünmesinler.''
        
ERKEKLERE SMOKİN YA DA KOYU RENK TAKIM ELBİSE
Ünlülere ve iş adamlarına kişiye özel tasarımlar hazırlayan Modacı Hikmet Alcan da yılbaşı balolarında ya da partilerinde erkeklerin ne tarz giyineceğine ilişkin bilgiler verdi.        

Yılbaşını, ''yılın değişimi, insanların yeni bir yıla sıçrayış yaptığı bir zaman dilimi'' sözleriyle tanımlayan Alcan, ''Dolayısıyla yenilenme, tazelenme anlamına geliyor. Bunun birçok yönüyle özel bir gün olduğun ifade edecek bir tarz oluşturmak gerekiyor. Kişisel bakımından tutun da üstündeki kıyafete kadar her şey özenli ve özel olmalı, farklı olmalı'' dedi.        

Alcan, böyle bir geceye en uygun giyim tarzının, hala smokin olduğunun altını çizerek, ''Hem etki bırakmak adına, hem de yeni bir yıla pozitif bir enerjiyle, dinamik biçimde girmek adına smokin bunları çok iyi karşılıyor. Geceye ilişkin algılarda, beklentilerde, tüm unsurlarda bütünlüğü elde edebilmek için erkekler yılbaşı balolarında smokini tercih etmeli'' diye konuştu.        

Yılbaşı rengi kırmızı erkek giyiminin neresinde kullanılacak sorusu üzerine Alcan, ''Ben şöyle yapıyorum, boxer'da kullanıyorum, hoş oluyor. İnsanlar bizden birbirine hediye alırken kırmızı boxer'ları paketler içinde gönderiyorlar, yılbaşı gecesi kullanmaları için. Ama tabii mendilde de kullandırıyoruz. Tabii boxer yeni yılın esprisine daha uygun'' karşılığını verdi.        

Alcan, smokin giyilemeyecek durumlarda da koyu renk takım elbise ve beyaz gömlek giyilmesi, yani yine smokine yakın bir tarzda giyinilmesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...