Yılda 400'den fazla at kötü muameleden ölüyor

Adalar'ın vazgeçilmez ulaşım aracı fayton son dönemde atlara yapılan kötü muamele ile gündeme geliyor. Faytoncular kötü muameleyi kabul etmezken yılda 400'den fazla atın bakımsızlıktan öldüğü belirtiliyor.

NTV Haber 20.08.2017 - 12:55 | Son Güncelleme : 20.08.2017 - 12:56

Yılda 400'den fazla at kötü muameleden ölüyor

Fayton, Adalarda yıllardır ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Ancak son dönemde, atlara yönelik kötü muamele iddiaları gündemde.

Bazı derneklere göre yılda 400'den fazla at, bakımsızlık ve kötü müamele nedeniyle ölüyor.

Bana Göz Kulak Ol Derneği kurucusu Özge Özden, “Ormanın içinde ki at ölülerini, çatlamak üzere olarak tekedilmiş atları, kışın bakamayacakalrı için saldıkları hayvanların durumlarını, yerde yatarken kafalarını kaldırıp size bakışlarını görmeniz lazım orada yaşıyor ya da sık sık gidiyorsanız” açıklamasında bulundu.

ADA SAKİNLERİ DE DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Ada sakinleri durumdan şikayetçi olduklarını belirterek “Atlara normal hayvan muamelesi yapmıyorlar, sürekli ölüyor atlar. Adanın arka tarafına gidin orada at mezarlığı var." 

"Fayton eski bir gelenek. Aslında çok güzel görsel. Dünyanın bir çok yerinde kullanılan nostaljik bir gezi aracı ama oradaki atların koşulları ile buradaki atların koşulları aynı değil” ifadelerinde bulundu.

FAYTONCULAR KÖTÜ MUAMELE İDDİALARINI KABUL ETMİYOR

İstanbul Motorsuz Kara Vasıtaları Esnaf Odası Başkanı Hasan Ünal “Adaların sembolü faytondur. 220 arabacı burada ekmek yiyiyor. Hiç at ölmez diye bir konu olamaz, insanlar da ölüyor” açıklamasında bulundu.

Bir faytoncu ise  "Kimse bilerek kendi hayvanına eziyet etmek istemez burada, bir at olmuş 20 bin lira ekmek parasından ziyade insan kıyamaz kendi hayvanına eziyet etmeye" ifadelerine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...