Uranüs’ün toplum hayatındaki yarattığı bazı etkileri daha iyi algılayabilmeniz için bir hikayeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Erman, o gün her zamankinden farklı olarak yatağından kalktığında öğleden sonra başına gelecekleri bilse idi acaba o güzel bahar sabahı her zaman yaptığı gibi, teknik üniversitenin spor salonunda arkadaşları ile basketbol oynamaya gider miydi?

Maçın en hararetli olduğu dönemde karşısındaki tribünde kendisini izleyen birkaç kişi ile göz göze geldi. Küçük bakışmalar maç içindeki heyecanlar ile birlikte bu tribünde kendisini destekleyen taraftarlar içinde sarışın bir kızcağız dikkatini çekmişti. O her sayı atışında ayağa kalkıyor ve çevresindeki insanlara sarılıyordu. Erman maçtan sonra duşunu almıştı, salonun kapısından çıkarken, Neslihan ile göz göze geldiler. Bu tribünde kendisini destekleyen sarışın kızcağız değil miydi? Baharın ilk günleri, gençliğin ve enerjinin kaynaştığı sanki farklı bir şeyi anlatan bir şeyler vardı gökyüzünde.

Erman ve Neslihan bilmiyordu ama Venüs Uranüs ile beraber Terazi burcunun ilk derecelerinde kavuşmakta idi. Neslihan Terazi burcuydu. Erman’ın yükseleni Koç. Bakışlar, nazlı serzenişler, oğlanın kıza ilişki teklifi ve çok hızlı gelişti olaylar. 10. günde sanki bir karı koca gibiydiler. Uzun yıllardan beri birbirlerini tanıyorlardı sanki. İlişkilerini çevrelerindeki pek çok insan kıskanıyor, aileleri bile her ikisindeki değişikliği fark ediyordu. Peri masalı gibiydi. Birinci ay büyük aşk şekillenirken ikinci ayın başında Erman Neslihan ile birlikte yaşayacakları yuvalarından çoktan bahsetmeye başlamış, Neslihan başta pek oralı olmasa da, yaz tatilinde birlikte gittikleri romantik küçük pansiyonda Erman’ın teklifini kabul etmişti.

Erman için güneş artık daha farklı doğuyor, martı çığlıkları bir başka duyuluyor, etrafında gördüğü her çiçeği Neslihan ile bağdaştırıyordu. Kısacası Erman aşık olmuştu. Ama Neslihan da öyle.

Söz konusu Uranüs olunca aşkın içinde büyük bir tutku da vardır sevgili okuyucular. Bir bahar geçmiş, bir yaz geçmiş, üniversitelerin yeniden açılacağı güz döneminin başlangıcı gelmişti. Venüs, bu arada gökyüzünde Erman ile Neslihan’ın tanıştığı andaki Uranüs’e 90 derecelik kare bir açı yapmak üzereydi. Neslihan son zamanlarda kendi içinde bazı değişimler görmekte ama bu değişimler ile dürtülere anlam verememekte idi. Öyle ya, kendisi Şirin ise Ferhat’ını bulmamış mıydı? Çevrelerindeki herkes, Paul ve Virginia gibi bir aşk yaşadıklarını söylememekte miydi? O zaman neydi sorun? Birkaç günden beri eski erkek arkadaşı Hakan’ ı düşünüyordu. Aslında Erman’ın kendi içinde var olan hiçbir özelliği Hakan’da yoktu. Üstelik Hakan kaba idi. Onu kırardı. Bir de peyzaj mimarlığı bölümünden zaten Ayşegül ile de çıkmamış mıydı?

Bu duygu ve düşüncelere anlam veremedi. Güz dönemi geçerken Erman’ a her geçen gün daha fazla sert davranmaya başladı. Onunla kurmuş olduğu diyalogda onu aşırı eleştirdiğini fark etmedi bile. Sonunda bir gün Venüs gökyüzünde Erman’la tanıştığı andaki Uranüs’e 90 derecelik bir açı yaptı. Erman o sabah Neslihan’ın soğuk ve duygusuz bir ses ile, “Artık bitti,” diyen telefonunu aldı. Artık ne kadar konuşmak istese de, Neslihan onunla konuşmamakta, hatta telefonlarına çıkmayacağını söyleyerek onu anlamayı reddetmekte idi.

Evet sevgili okuyucular, bu ilişkinin sonucunda Neslihan kaba diye gördüğü Hakan ile ilişkisine dönerken, Erman bu ilişkinin şoku nedeni ile üniversite hayatını belli bir dönem dondurmak zorunda kalmıştır. İsimler gerçek değildir, en azından insanları deşifre etmemek amacı ile verilmemiştir. Ancak olay gerçektir.

Uranüs, yıldırım aşklarına, ani büyük birlikteliklere ve sevgi ilişkilerinde mükemmeli buldum diye nitelendirilen pek çok dürtüsel kavrama sebebiyet verse de ilişkilerde ani ayrılıklar, büyük aşkların hüsran ile sonlanması ve bu ilişkilerin getirmiş olduğu şiddet ve kriminal vakalar ile de ilgilidir. Pek çoğumuz uzun süreli veya hayallerimizin aşkı olan kadın ve erkek ile, 7 yıldan sonra çevremizde bir anda ayrılan birbirlerine düşman olan çiftler biliriz. Bunlar Uranüs transiti ile başlayan evliliklerdir. Bazı özel açı değerleri sebebi ile, bu ilişkiler bazen iki Uranüs ondalığı 14 yıl, bazen de 3 Uranüs ondalığı 21 yıl sonunda da nefret ile bitebilmektedir. Kişiliğin ilişkilerinde normal tavırlarından ve düşünce biçimlerinden uçuk ve farklı bir yöne sapması ve bunu çok da bilinçli bir şekilde yapması Uranüs transiti ile ifade edilebilir.

Uranüs’ünüzün nerede olduğunu http://www.astrologyanalyst.com‘a üye olarak öğrenebilirsiniz.

http://www.astrologyanalyst.com