Yıldırım-Biden görüşmesi

Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in telefonda yaptığı görüşmede, Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi konusunun konuşulduğu bildirildi.

NTV Haber 21.07.2016 - 22:34 | Son Güncelleme : 22.07.2016 - 00:46

Yıldırım-Biden görüşmesi

Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, ABD Başkan Yardımcısı Biden, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla aradı.

Görüşmede, Biden'in milletin darbe karşısında ortaya koyduğu cesareti övdüğü ve ABD'nin de darbe teşebbüsünü en başında kınadığını ifade ettiği belirtildi.

Müttefikleri Türkiye'ye destek vermeye devam edeceklerini aktaran Biden'in, Fetullah Gülen'in iadesi konusundaki beklentinin farkında olduğunu, bu hususta bağımsız ABD mahkemelerince karar verilmesi gerektiğini, her hal ve karda, konuya dair Türkiye ile birlikte çalışacaklarını ifade ettiği vurgulandı.

Açıklamada, Başbakan Yıldırım'ın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milletin ve emniyet güçlerinin cansiperane bir mücadeleyle FETÖ'nün darbe girişimini akim bıraktığını anlattığa işaret edildi.

Görüşmede, teröristlerin 246 masum vatandaşı katlettiğini, bin 536 vatandaşı ise yaraladığını aktaran Yıldırım, "Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliğine atıfla, Fetullah Gülen ve başında bulunduğu terör örgütünün zararlı faaliyetleri konusunda ABD yönetiminin uzun zamandır uyarıldığı, bu çerçevede, 15 Temmuz günü girişilen terörist kalkışmanın elebaşı konumundaki Fetullah Gülen'in iadesi için gerekli başvuru evrakının ABD'ye iletildiği ve bir müttefik olarak ABD'den beklentilerin Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi olduğunu" kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...