Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Van’da yaptığı 269 milyon TL’lik yatırımların temel atma ve toplu açılış törenlerine katılmak üzere Van’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Kinyas Kartal Bulvarı’nın yanındaki alanda düzenlenen törene katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, bakanlığın tanıtım videosunun gösterimiyle devam etti. Başbakan Binali Yıldırım,yaptığı konuşmada, “Manevi havasını teneffüs ettiğimiz mübarek Ramazan gününde milletimiz ve ülkemiz için huzur diliyorum. Yol arkadaşlığımız daim olsun. İçinde bulunduğumuz Ramazanımız, tuttuğumuz ve tutacağımız oruçlarımız makbul olsun. Allah tüm ibadetlerimizi kabul etsin. Sizleri bizlerle buluşturan Mevla’ya hamd ediyor ve sizlerle beraber olmaktan bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

“NÖBET DEĞİŞİMİ YAPTIK”

Parti olarak nöbet değişimi yaptıklarını ifade eden Yıldırım, “Nöbet değişimi yaptık. Ahmet Beye yaptığı hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederim. Hükümetimiz hemen kuruldu. En kısa sürede kurulup güven oyu aldı hükümetimiz. 65 hükümetimizdeki bakan arkadaşlarım plakası 65 olan Van’da sizlerle iftar yamaya, dualarınızı almaya geldik. İftar sofranızı paylaşmaya geldi yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlerle paylaşmaya geldim. Her zaman kadirşinas, misafir sever insanı ile gönüllere taht kuran Vanlı kardeşlerimizin dost sofrasında sizlerle buluşmaya geldik. Tabi Van’a gelinirken eli boş gelinir mi? Bugün Van’a kazandırdığımız eserlerin toplu açılışlarını birlikte yapacağız. ‘Dünyada Van, ahirette iman’ diye bir sözünüz var. Mavi gölüyle gönüllere taht kuran Van’ın vefakar insanları, Allah birliğimizi dostluğumuzu daim etsin. Sizlere hizmette bize güç versin. Uçakta gelirken gölünü seyrettim. Van Gölü göl değil, deniz sözünü çoktan hak ediyor. Antalya’yı, İzmir’i hatırlattı bana. Bir devletin bütçesiyle yıkılan Van’ı yeniden yaptık. Ancak ne kadar paramız olursa olsun bu denizi yapamayız. İşte Van’ı da Van yapan Van Denizi’dir. Allah’ın bir lütfudur. Ülkemize çok güzel eserler kazandırıyoruz. 23 Ekim’de Van’da bir felaket yaşadık. O gün Cumhurbaşkanımız, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ile hemen yola çıktık ve saatler içerisinde Van’a geldik. Vana gelir gelmez felaketin boyutlarını gördük. Erciş’teki o felaketi gördük” diye konuştu.
Van depreminde yaşanan bir olumsuzluktan da bahseden Yıldırım, şöyle devam etti:
“Bazıların olumsuzluklarla olaylara bakmasını bu kardeşiniz gördü. Van depremini bir televizyon kanalı anlatıyor. ‘Burada iletişim tamamen yok oldu’ derken televizyonunun ekranında ise canlı yayın yazılıyor. Bir saniye bile iletişim ve ulaşım kesilmedi. Ankara buradaydı, gelecekte de yanınızda olmaya devam edecektir. Biz Van’ı İstanbul’dan, İstanbul’u da Van’dan ayrı düşünebilir miyiz? Bugün burada oluşumuzun tam da göstergesi budur. Van’a 14 yılda 20 katrilyon yatırım ve destek verdik. Bizde inatla Van’ın, Hakkari’nin ve Türkiye’nin her köşesine hizmetleri birer birer götüreceğiz.”

Başbakan Yıldırım, ezanın okunması üzerine sahnede konuşmasına ara vererek iftarını açtı. Ezanın bitmesi üzerine konuşmasını sürdüren Yıldırım, “İşimiz çok, kaybedecek vaktimiz yok. Van’a bundan sonrada birçok hizmeti kazandıracağız inşallah. Ülkemiz terörle amansız mücadele ediyor. Memleketin başına bela olan terörden hem ülkemizi hem de milletimizi kurtarmak istiyoruz. İnşallah bu terör belasından Türkiye kurtulacak. Peki bu acıları Van çekmeye mecbur mu? Elbette mecbur değil. Meşhur bir sözünüz var, ‘ağacın kurdu ağaçtan değilse o ağaca zeval yoktur.’ Ancak zararı biz kendimize veriyoruz. Van çukura izin vermedi. Çukur siyasetine dur dedi, teröre geçir vermedi. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum, değerlerinize sahip çıktınız. Çevre illerden gelen kardeşlerine de kucak açtı ve tarihsel geleneksel misafir severliğini gösterdi. İdeolojik belediyeciliği şiar edinenler, insanlık dramı karşısında parmağını kıpırdamazken, Van halkı gereğini yaptı. Tüm bu acıları yaşatanlar ve bunları Kürt halkını savunmak adına yapanlara sormak istiyorum? Kürt halkına hizmet; her yatırımı engellemek, insanlardan haraç toplamakla mı yapılır? Mahallelerde, sokaklarda çukur kazmak, kendince kurtarılmış bölgelerle sokakları ateş çemberine çevirmeleriyle mi olur? Van’ın güzel insanları, bu yapılanlardan kim mağdur oldu? Geçek mağdur olanlar evlerini terk eden kardeşlerimiz değil mi? Van’ın esnafını iflasın eşiğine getirenler bunlar değil mi? Bunlar halkın düşmanıdır. Gerçek mağdur Vanlı kardeşlerimizdir. Van’ın gerçek insanıdır. Allah için soruyorum, Van gibi doğunun gözdesi yatırımları kaçırmak ve burada Van için aş, iş alanlarının sağlanması için terörün önüne geçilmesi gerekir” diye konuştu.

“TERÖRÜN ÜSTESİNDEN HEP BERABER GELECEĞİZ”

Van’ı doğunun gözdesi yapacaklarını dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:
“Hiç merak etmeyin, terörün üstesinden hep beraber geleceğiz. Vatanımızı esenlik yurduna hep beraber döndüreceğiz. Van’ı doğunun gözdesi etmeye yemin ettik. Avrupa’nın en hızlı büyüyen Türkiye’sini hep beraber büyüteceğiz. Büyüme rakamları açıklandı. Yüzde 4,8 büyüme oldu, teröre rağmen. 3 milyon mülteci kardeşimizi bağrımıza bastırmamıza rağmen en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldık. Bunu da milletimiz sayesinde yaptık. Bu olaylar bitecek kardeşliğimiz devam edecek. Bölge terörden kurtulunca, buraya yatırımlar gelecek. Van’ın ekonomisi daha çok büyüyecek, terörün kardeşliğimizi zedelemesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu Ramazan akşamında size söz veriyorum. Van’ı hep birlikte güvenli bir şehir haline getirmek, sizin ve bizim öncelikli işimizdir. Van sadece doğunun değil Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya layıktır, yeter ki ülkemizi bu terör belasından kurtaralım.”

HDP’YE TEPKİ

Konuşmasında HDP’ye sert eleştirilerde bulunan Binali Yıldırım, “Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım. Bu söyleyeceklerimi dikkatlice dinleyin. Terör destekli bir parti var, bunlar 6-8 Ekim’de halkı sokağa döktüler. 53 masum insanımızın hayatını yok ettiler, evlatlarınızı kandırdılar, zehirleyerek sokağa döktüler. Bununla yetinmediler, meclisteki bazı vekiller daha da ileri giderek ‘PKK bir tükürükte sizi boğar’ diyecek kadar küstahlaştılar. Esnaftan para toplayarak PKK’ya götürdüler. Belediyeye 400 trilyon para geliyor, nereye gidiyor biliyorsunuz. Burunlarından getireceğiz. Caddede muslukta kan akan fotoğraflarla tehdit ettiler. Bugün oğlu dağda olan anne ve babalar ‘yavrularımız kanatlarımız altında olsun’ diye yalvarıyor” ifadelerini kullandı.

“GENÇLER GELİN BU UMUTSUZ YOLCULUKTAN VAZGEÇİN”

Başbakan Binali Yıldırım, dağdakilere de çağrıda bulunarak, “Gençler gelin bu umutsuz yolculuktan vazgeçin. Sıcak yuvanıza, ana babanıza gelin. Devletimizin size uzattığı o eli tutun. El ele tutuşalım, birlikte daha güzel bir Türkiye için geleceğe emin adımlarla ilerleyelim. Şimdi kardeşlik zamanı, şimdi barış zamanı, şimdi omuz omuza verip geleceğe emin adımlarla ilerleyelim. Van’ı İzmir ile kardeş yapalım, Van’ı doğunun Antalya’sı yapalım. Öyle bir Van yapalım ki batıdan doğuya göç olsun” şeklinde konuştu.

“VAN’A HÜKÜMETİMİZ ÇOK ÖNEM VERİYOR”

Törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu, kente büyük önem verdiklerini belirterek, “Başbakanımız ilk defa Van’a geldi, bu da Van’a verdiğimiz önemin göstergesidir. Ramazanı şeriflerinizi kutluyorum. Bu günlerin birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Van’a hükümetimiz çok önem veriyor. Van’da deprem olduğu zaman hepimiz buradaydık. Şimdiye kadar Van’a 19 katrilyonluk yatırım yaptık. Van’a ne yapsak azdır. Bizde bakanlık olarak Van’a büyük önem veriyoruz. Van’a müjdelerle geldi. Van’a eli boş gelmek caiz değildi. Geçen yıl geldiğimde 20 müjde, bu sene ise 22 müjdeyle geldik. 16 baraj ve göletin planlamasını yapıyoruz. 332 bin dekar alanı sulamaya açtık. Bununla 117 milyon TL gelir elde ediliyor. 3,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Artık Van’ın havasının dünyanın her yerinde görmek mümkün” dedi.
AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay ve Van Valisi İbrahim Taşyapan’ın da birer konuşma yapmasının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile eski bakanlardan Hüseyin Çelik’in de katılımıyla AK Partili Tuşba Belediyesi tarafından verilen iftar yemeğine geçildi. İftar yemeğinin ardından temel atma ve toplu açılışlar yapıldı. Halkın katılımıyla verilen iftar yemeğinde Başbakan Yıldırım, yanına aldığı Şehit Er Vedat Dolançay’ın babası Vezir Dolançay ile birlikte iftarını açtı.