Yıldırım: Haydarpaşa 40 dakikada söndürüldü

Haydarpaşa'ya dört dakika sonra denizden, sekiz dakika sonra da karadan müdahale edildiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı, helikopterle söndürme yapılamayacağını belirtti. Bakan Yıldırım, "Yangın ucuz atlatılmıştır" dedi.

29.11.2010 - 14:28

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tarihi Haydarpaşa Tren Garı'ndaki dün çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı.

Yıldırım'ın sözlerinden satır başları şöyle:

"Alevler yükseldikten dört dakika sonra 15.24'te Ulaştırma Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Salacak'taki romörkörlerini harekete geçirmiş ve 4 dakika sonra da Haydarpaşa Tren Garı'na ulaşmıştır.

8 dakika sonra da karadan müdahale edilmiştir. 15 dakika içerisinde alevler boğulmuş ve kontrol altına alınmıştır. Yangının tamamen söndürülmesi 40 dakika içerisinde tamamlanmıştır. Yangın toplam 2500 metrekarelik U şeklindeki binanın çatısına zarar vermiştir ve alt katlara sirayet etmemiştir. Söndürme sırasında sıkılan su nedeniyle alt katlara su dolmuştur ve alt katlardaki elektronik cihazlar zarar görmüştür.

Yangınla ilgili olay yeri ekibi, bilirkişiler ve savcılık incelemesi tamamlanmıştır.

İtfaiyenin büyük gayretiyle yangın ucuz atlatılmıştır, tesellimiz çatıda kontrol altına alınması olmuştur.

Şunu İstanbullular çok iyi bilmelidirler ki, yanan çatı kısımları orijinaline uygun olarak en kısa zamanda yeniden yapılacaktır. Ve 102 yıldır tarihimize tanıklık eden daha nice 100'lerce yıl ayakta kalacaktır. Haydarpaşa tarihi binadır, tek bir köşesine dokunulamaz.

Gardaki tesisat kaçağı ihbarı üzerine kaçak yangından önce giderilmiştir.

Yangınla ilgili kasıt ya da ihmal iddiaları araştırılacak. Gardaki tesisat kaçağı ihbarı üzerine kaçak yangından önce giderilmiştir. Binadaki onarım çalışmaları bittikten sonra yangın vuku bulmuştur. Yangına karşı bina dahilinde ve çatıda gerekli emniyet vardı.

Haydarpaşa Garı'yla ilgili onarım izni gerekli yerlerden alınmıştır. İlk 15 dakikada yangına etkili  müdahale yapılmıştır.

Yangının söndürülmesi için denizden müdahaleye gerek duyulmamıştır. Her tür onarım için demiryolları aynı usulü kullanıyor ve tedbiri alıyor.

Garda yapılan onarım, yağmur sularının sızmasını önlemekten ibarettir.

Helikopterle söndürme yapılamazdı, çünkü zaten helikopterin kendi ağırlığı 2 tondur. Bir yangını söndürmek için en az 10 ton su gereklidir.

Bugün saat 15.00'den itibaren banliyö seferleri her yarım saatte yapılmak üzere başlayacak. Bir aksilik olmazsa yarın sabahtan itibaren tüm banliyö treni seferleri tamamen normale dönmüş olacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...