Yıldırım: Kazada 9 kişi öldü

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY uçağının Hollanda'da inişi sırasında meydana gelen kaza ile ilgili olarak, ''Kazada 9 kişinin hayatını kaybettiği, Hollanda makamlarınca bize bildirildi'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.02.2009 - 15:58

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Elazığ Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken, Schiphol havaalanına yaklaşma sırasında pist başına 500 metre mesafede gövde üzerine iniş yapan THY uçağında yolcu ve yaralıların kısa sürede tahliye edildiğini kaydetti.

Yaralılardan bir kısmının durumunun ağır olduğunu öğrendiklerini ifade eden Bakan Yıldırım, ''Daha sonra bu yaralılardan 9'unun hayatını kaybettiği Hollanda makamlarınca bize bildirildi. Tabi kimlik tespitleri devam ediyor. Şu aşamada son durum bu'' dedi.

''Hayatını kaybedenler arasında personel var mı?'' sorusu üzerine Binali Yıldırım, ''Uçakta 7 mürettebat var. Resmi olarak açıklanmayan bilgiye göre, ölenlerden 3'ü kokpit elemanı. Tabi bunlar kimlik tespitinden sonra kesinlik kazanacak'' diye konuştu.

Hollanda Ulaştırma Bakanının kendilerini arayarak gerekli bilgileri verdiğini ifade eden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: ''Ben bu vesileyle Hollanda makamlarına kazanın oluşumundan itibaren yaptıkları titiz ve hızlı kurtarma çalışması nedeniyle teşekkür ediyorum. Acı bir kazadır ama tesellimiz bu kazada ölen sayısının artmamasıdır. Böyle kazalarda genellikle kurtulma şansı yoktur.''

Bakan Yıldırım, kaptan pilot ve ikinci pilotun konularında uzman çok tecrübeli pilotlar olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: ''Bu kazanın oluşumunda ölü sayısının artmaması için kendi hayatlarını da riske atarak azami gayreti göstermişlerdir. Kanatlar üzerine sürtünme olmadığı için bir yangın da meydana gelmemiştir. Bu yüzden de tabi ölü sayısı düşük olmuştur. Gönlümüz arzu eder ki yaralılar da kısa sürede şifaya kavuşurlar. Tekrar geçmiş olsun. Yolcularımızın bir kısmı Türk, bir kısmı yabancı uyruklu.''

Bakan Binali Yıldırım, uçağın düşüş sebebinin belli olup olmadığı yönündeki soruya ise ''Bu hemen belli olmaz. Hollanda sivil hava kuruluşu, kaza kırım heyeti oluşturdu. Biz de bir genel müdür yardımcısı, bir uçak mühendisi ve bir pilotu kaza kırım heyetine dahil olmak üzere gönderdik. Genel müdür yardımcısı, Paris'ten oraya hareket etti. Diğer arkadaşlarımız da oraya yola çıktılar'' yanıtını verdi.

Bakan Yıldırım, ''Bilgi alımında sıkıntı var mı?'' sorusu üzerine de ''Hayır, hiç bir sıkıntı yok. Gayet koordineli bir şekilde iki ülkenin sivil havacılık kuruluşları, genel müdürlükleri çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...