Yıldırım: Onay alan pilot engellenemezdi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazası öncesinde pilotun uçuş şartlarını onayladığını söyledi. Yıldırım, "Bu onaydan sonra onu kimse uçuştan alıkoyamaz" dedi.

08.04.2009 - 11:12

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, helikopter kazası ön raporuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, ELT cihazının anteninin kaza öncesinde değil çarpma sırasında kırıldığının tespit edildiğini söyledi.

''Helikoptere hava koşulları uygun olmamasına rağmen neden uçuş izni verildiğinin'' sorulması üzerine Yıldırım, şunları söyledi: ''Helikopter 'görerek şartlarda' uçuş talebinde bulunmuş ve kaptan uçuş planını buna göre hazırlayıp havaalanına vermiş. Uçuş planında da 'Notamlamaları gördüm, meteorolojik şartları inceledim' diye not düşmüş. 'Görerek şartlarda' uçmak, tamamen kaptanın sorumluluğundadır. Herhangi bir kimse 'görerek şartlarda' uçacağı zaman gerekli uçuş planlarının usulüne uygun hazırlıklarını yaptıktan sonra onu kimse uçuştan alıkoymaz. Gerek Türkiye'deki kurallar gerek uluslararası sivil havacılık kuralları buna amirdir. O bakımdan yapılan uçuşun kurallara aykırı bir yanı yoktur.''

Yıldırım, ''Her hava koşulunda uçulabilir mi?'' sorusuna da ''Görerek şartlar, araziyle uçtuğu yükseklik arasında mutlaka görülecek şartların olması anlamına geliyor. Ben 'Her hava şartlarında uçar' demedim. Görerek şartlar, yerle helikopter pilotunun uçuş seviyesi arasındaki sürekli görüşün olduğunu ifade eden bir uçuş şeklidir. Bu da tamamen kaptanın sorumluluğunda yapılan uçuş şeklidir'' karşılığını verdi.

Yıldırım, ELT cihazının imalatçıya gönderilip içerisinde herhangi bir kusur olup olmadığının tespit edileceğini bildirdi.

Enkaz ve motorlar üzerinde de incelemelerin devam edeceğini belirten Yıldırım, çalışmaların tamamlanmasının ardından nihai raporun kamuoyuyla paylaşılacağını anlattı.

Yıldırım, Alman ve Kanada firmalarının helikopter kazasına ilişkin araştırma yapıp yapmayacağına ilişkin soruya da ''Ne zaman, nerede, hangi firmalarla çalışma yapılacağını bundan böyle kaza inceleme ve araştırma heyeti yürütecek. Herhangi bir dahlimiz söz konusu olmaz'' yanıtını verdi.

Yıldırım, ''ELT anteni kolay kırılıyorsa bunun işlevselliği nedir?'' sorusunu yanıtlarken de ''Teknik detayları bilemem. ELT cihazı yerinde sağlam bulundu, yedek anteni de yanında montajlı şekilde. Bunlar helikopterin içinde ama anten helikopterin yüzeyinde. Onun kırılmış olduğu tespit edildi. Bütün gövde hasarlı olduğu için arkadaşların da tespiti çarpmayla kırıldığı yönünde. Ama çalışmama, sinyal göndermeme nedeni de bu mudur? Testler yapıldıktan sonra ortaya çıkacaktır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...