Yıldırım: Özel konuşma dosyaya girmemeli

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ergenekon soruşturmasında özel görüşme kayıtlarına yer verilmesini eleştirdi. Yıldırım, "Dava dosyasında özel konuşmalara yer verilmesi doğru bir şey değil" dedi.

30.05.2009 - 10:03

Yıldırım: Özel konuşma dosyaya girmemeli

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, kendisinin de ortam dinlemesi mağduru olduğunu söyledi.

Yasadışı dinlemelerin Ergenekon soruşturmasıyla gündeme geldiğini belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu dosyadaki delil amaçlı dinleme yapılırken, dava konusuyla ilgisi olmayan konuşmalara da yer verildi. Bunlar özel konuşmalar ve sahiplerini doğal olarak rahatsız ediyor. Benim de olsa beni de rahatsız eder. Belki de vardır ama bakmadım.”

Davayla ilgisi olmayanların dinlemeye takılması halinde savcıların bunları dosyaya almaması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Uzun, ince, titiz çalışmayla bunu yapmalı. Zaman darlığı ve uzman yetersizliğinden yapılamıyor. ‘Mahkemede nasıl olsa ortaya çıkar, düzelir’ deniyor” dedi.

Dinleme konusunda herkesin endişe duyduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, şunları söyledi: “Yasadışı dinlemeler, şiddetle cezalandırılması durumunda önlenebilir. Şikâyet mekanizması daha işler hale gelmeli. Yasadışı dinlendiğini düşünen varsa yargıya gitsin. Bir tane yargıya başvuru yok. Hem şikâyet ediyoruz, hem de yargıya gitmiyoruz. Mevcut kanuna göre soruşturma talep üzerine oluyor.

Adalet Bakanlığı ile bazı kararlar aldık. Soruşturmanın şikâyete bağlı olmasının hukuken mahzuru var mı, yok mu, inceleniyor. Caydırıcı düzenleme gerek. Cezaların artırılması, gerek yargılamanın şekliyle ilgili olacak. Böyle yanlış bir iş şikâyete bağlı olmadan, resen de soruşturma konusu olabilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...