Yıldırım: Suikast timinde değilim

Birinci Ergenekon davası sanığı Osman Yıldırım, örgütün şemasında kendisinin "suikast timi lideri" olarak gösterilmesine tepki gösterdi ve “Ben tamamen bağımsızım” dedi.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 13:40

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Birinci Ergenekon duruşmasında çapraz sorgusuna devam edilen Osman Yıldırım, tutuklu sanık Mehmet Zekeriya Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

Öztürk'ün, ''Ergenekon terör örgütünü teşhis ettiğini, bildiğini söylüyor. Üyesi olmadığını belirttiği örgüt neden iki tane el bombası attırmak için size 500 bin dolar para teklif eder?'' şeklindeki sorusuna Yıldırım, ''Tam anlamıyla örgüt olduğunu çözememiştim. Daha sonra iddianameleri okuyunca kafamda netleşti. Ergenekon olduğunu biliyordum ama örgüt olup olmadığını çözememiştim. Ergenekon'u bir yapı olarak derin devlet anlamında biliyordum. İllegal değil de devlet içinde, sistem içinde bir yapı olarak biliyordum'' diye cevap verdi.

Öztürk'ün ''Ne zaman örgütü fark ettiniz?'' şeklindeki sorusuna Yıldırım, ''Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi eylemlerinden önce fark ettim. Ergenekon'u terör örgütü olarak 2006-2009 yılları arasında algılamaya başladım'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün de ''Somut bir şeyler söyle. Nereden anladın böyle bir yapı olduğunu?'' diye sorması üzerine Yıldırım, emekli paşalar, emekli askerler ve özel harekatçıların talimatıyla birtakım çete liderlerinin faaliyet gösterdiğini kaydetti.

''Tanık olduğun bir talimat var mı?'' şeklideki soruya da Yıldırım, Semih Tufan Gülaltay, Sedat Peker ve Osman Gürbüz'ün illegal faaliyetleri olduğunu ve bunların tek başına bağımsız hareket eden çete grupları olmadıklarını öne sürdü.

Yıldırım, başka bir soru üzerine de sahte fail olmamak için hayatını ortaya koyduğunu ve savcılara beyanlarda bulunduğunu söyledi.

Öztürk, İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel'in,Sincan Cezaevi'nde kaldığı dönemde Yıldırım'ın 12 ve 13 Mart 2008 tarihlerinde ''tanık'' sıfatıyla ifadesini aldıklarını hatırlatarak, ''Gizli tanık 9'un da aynı tarihte ifadesi alındı. Sizin ifadeniz alınırken savcılar dışarı çıktılar mı?'' şeklinde soru yöneltti.

Yıldırım da ''Savcılar başka yerde ifade almışlarsa nereden bileyim? Çıkıp çıkmadığını hatırlamıyorum. Aradan 3 yıl geçmiş. Geçen yılı hatırlamıyorum ben'' yanıtını verdi.

Öztürk'ün, ''Ataşehir'de benim olduğumu söylediğiniz toplantıda neler konuşuldu? Belki bugün başkalarını ekleyip, başkalarını da çıkaracaksın bu toplantıya'' demesi üzerine Yıldırım, ''Kimseyi ekleyip mahkum etme, intikam alma amaçlı bir husumetim yok. Siz bana bu şekilde atfı cürümde bulunuyorsunuz. Beni düşman bilip benimle ne alıp veremediğiniz var? Eğer beni düşman görmeseydiniz, eylemi üzerime yıkmasaydınız, bugün ben sizle karşı karşıya olmazdım'' diye konuştu.

'ERGENEKON ŞEMASI'
Sanık Osman Yıldırım'a uzaktan ''Ergenekon şemasını'' gösteren Zekeriya Öztürk, ''Birinci iddianamenin bir parçası bu şema. Hazırlanan örgüt şemasını gördünüz mü? Bu şemada siz suikast timi lideri olarak gösteriliyorsunuz. Sizin altınızda Alparslan Arslan ve diğerleri var. Sizi kandırıyor olmasınlar?'' dedi.

Yıldırım, ''Yanlış bir şema çizilmiş. Ben bu örgütün hücre yapısı değilim. Ben tamamen bağımsızım. Hiçbir örgüte bağımlı değilim'' şeklinde konuştu.

Zekeriya Öztürk'ün, ''Hayati mücadele vererek hazırlanmasını sağladığınız, iddianamenin parçası şemayı gördünüz mü? Hurşit Tolon, Şener Eruygur'u orada nereye yerleştirirsiniz? Şemanın üzerinde soru işareti ile belirtilmiş boşluklar var'' şeklindeki sorusuna da Yıldırım, ''Şener Eruygur, kendi planlarıyla bu ülkeyi karıştıran kişidir. TSK'da görevliyken yapamadığını sivil hayatta yapmaya çalışmıştır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...