Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken düşen uçakta hayatını kaybeden pilotların da üyesi bulunduğu Türkiye Havayolları Pilotları Derneği'ne (TALPA) taziye ziyaretinde bulundu. Derneğe, THY Genel Müdürü Temel Kotil'le gelen Bakan Yıldırım'ı, dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ziya Yılmaz, İkinci Başkanı Mete Dane ve Genel Sekreter Savaş Şen karşıladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, kazayla ilgili çeşitli spekülasyonların sürdüğünü belirterek kesin sonucun tahkik heyetinin çalışmalarını tamamlamasıyla ortaya çıkacağını vurguladı.

Yıldırım, "O bakımdan bizim medyadan beklentimiz bu çalışmaların sonucunu beklemeleridir. Maalesef uzmanlara işi bırakmak yerine, tahmin yürüterek, kazanın hemen neden olduğu söylenmeye çalışılıyor. Bu yaklaşım ciddi bir hata" dedi.

Yıldırım, iddiaların yetkili ya da yetkisiz kişilerin dile getirmesinin bir anlamı olmadığını ifade ederek "O zaman kaza için kırım heyeti oluşturmaya hacet yok. Herkes istihareye yatsın, kalksın bir sebep ortaya atsın" şeklinde konuştu.

DEĞERLENDİRME SORUMLULUĞU HOLLANDA'DA
Kazanın oluş nedeni, sonuçları, hepsinin değerlendirileceğini belirten Yıldırım, bu değerlendirmede asıl sorumluluğun Hollanda Sivil Havacılık İdaresinde olduğunu vurguladı. Yıldırım, şunları söyledi:

"Onların dışında bizim de gözlemci arkadaşlarımız var. Bu çalışmaların her kademesinde beraber olacaklar. Kaza nedenlerini hiç kimse o yana yahut bu yana saptıramaz. Her şey ayan beyan ortaya çıkacaktır" dedi.