Yıldırım: THY'nin başarısını gölgelemek istiyorlar

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ölü sayısı konusunda çelişkili ifadeler olduğu iddialarını yalanladı.

Haberler 26.02.2009 - 12:36

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY'nin Hollanda'da kaza yapan uçağıyla ilgili açıklamalarda çelişki olmadığını belirterek, ''THY ve Türk sivil havacılığı son yıllarda ortaya koyduğu büyük başarıyı gölgelemeye çalışan ve bu amaca yönelik de dış basında kısmen de içeride bu itibarı soru işaretleri oluşturacak gayretleri de gördük ve bunu esefle karşıladık'' dedi.


Yıldırım, bakanlıktan ayrılırken yaptığı açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde oluşturulan kriz merkezinin THY'nın uçağının Hollanda'da yaptığı kazayla ilgili çalışmaları Hollanda sivil havacılık yetkilileri ile koordineli bir şekilde sürdürdüğünü ve kazaya ilişkin verebilecek yeni bir bilgi olmadığını dile getirdi.

Kazada hayatını kaybedenlerin kimliklerinin henüz teşhis edilemediğinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, işlemlerin Hollanda'nın iç mevzuatına göre yapıldığını belirtti. Yıldırım, ''Biz de merak ettik, yolcularımız adına sorduk. Onlar, prosedürü anlattılar ve 'bu prosedürü uygulamak zorundayız' dediler. Dolayısıyla Hollanda mevzuatına, hükümlerine, kanunlarına saygı göstermemiz lazım. Onun dışında başka bir maksat olmadığına kani olduk'' diye konuştu.

''Sayın Başbakan ile beraber Hollanda'ya gitmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna Yıldırım, şu yanıtı verdi:

''Böyle bir şeye ihtiyaç yok. Hollanda Bakanı beni aradı, kazayla ilgili bilgileri verdi. Her aşamada bizi bilgilendirdi ve hatta Türk Sivil Havacılık ve THY'nın performansı, havacılıktaki başarısı ve emniyetiyle ilgili de güzel ifadeleri de kamuoyu ile paylaştı. Hollanda Sivil Havacılığı, gerekse Avrupa Birliği Sivil Havacılık Örgütü başkanı benzer açıklamalar yaptı. Kendisi beni telefonla aradı, geçmiş olsun ve başsağlığı diledi. Bu kazanın oluş şekli, neden oldu, neden olmadı, kısa sürede aydınlatılacaktır. Kaza inceleme heyetine biz de eleman gönderdik. Beraber çalışmaları yürütüyorlar ama uluslararası mevzuat gereğince Hollanda makamları asıl, biz gözlemci olarak bulunuyoruz. Uçağın yumuşak zemine düşmüş olması yangın çıkmamış olması, can kaybının artmaması için önemli bir sebep teşkil etmiştir. Pilotlarımız hayatını kaybetti. Kazanın nedeni ne olursa olsun, sorumlu kim olursa olsun, kendi hayatları pahasına bu kazada en az zayiatın verilmesi için olağanüstü gayret gösteren pilotlarımızı da taktirle anıyorum.''

ALDIĞIMIZ BİLGİLERE İTİBAR ETMEK MECBURİYETİNDEYİZ
Basında uçağın düşüş nedenine ilişkin yer alan iddiaların ve ilk açıklamanın can kaybı olmadığı şeklinde yapılmasının hatırlatılması üzerine Yıldırım, yapılan tüm açıklamaların bilgisi dahilinde ve Hollanda makamlarınca teyit edilen açıklamalar olduğunu ifade etti. Kazanın Hollanda'da meydana geldiğini anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Biz onlardan aldığımız bilgilere itibar etmek mecburiyetindeyiz. Sokakta konuşulan dedikodular, çeşitli haber kaynaklarından teyit edilmemiş söylemlere itibar edersek hem kazazedelere hem de yakınlarına büyük haksızlık etmiş oluruz. Açıklamalarımızda hiçbir çelişki yok. Bizim söylediklerimiz çok açık. 'Şu an için her hangi bir can kaybı yok.' Bu ne demektir? Olabilir, yaralılar var, ağır yaralılar var. Zaman ilerledi ve yaralılardan vefat edenler oldu, bunlar teyit edildi. Bizler de kamuoyuyla paylaştık. İlla can kaybını artırmaya yönelik özel bir gayret mi göstermeliyiz? Kimse bizden bunu beklemesin. Bizim amacımız, hedefimiz, beklentimiz, keşke hiç can kaybı olmasaydı ama böyle bir kazada bu kadar az can kaybı olmasını zaten uluslararası uzmanlar bir mucize olarak nitelendiriyor ve bir kahramanlık örneği olarak ifade ediyorlar. THY ve Türk sivil havacılığının son yıllarda ortaya koyduğu büyük başarıyı gölgelemeye çalışan ve bu amaca yönelik de dış basında kısmen de içeride bu itibarı soru işaretleri oluşturacak gayretleri de gördük ve bunu esefle karşıladık. Dış muhataplarımıza bu tür yayınların derhal durdurulması yönünde gerekli diplomatik girişimleri yaptık.''

Yıldırım, bir başka soru üzerine, yaralıların Türkiye'ye getirilmesinin organize edildiğini söyledi. Hollanda makamlarının usul ve esaslarına uyulması edilmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, işlemlerin hızlandırılması yönünde çabaların sürdürüldüğünü dile getirdi.

Kazanın nedeninin açıklanmasına ilişkin bir takvim vermenin mümkün olmadığını anlatan Yıldırım, yetkinin kaza tetkik heyetinde olduğunu ifade etti. Söylenenlerin spekülasyondan öteye geçmeyeceğini belirten Yıldırım, uçağın kara kutusunun çözümü için bugün Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin Hollandalı yetkililer ile Paris'e gittiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...