Yıldırım: Yasak değil, iletişim kazası

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek filtre uygulamasının internete yasak getirilmesi anlamına gelmediğini söyledi.

Yıldırım: Yasak değil, iletişim kazası

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, bir gazetecinin internet yasaklarıyla ilgili bir sorusu üzerine şunları söyledi:

''Tamamen iletişim kazasıdır. Yasak falan yok. YGS'deki kaza gibi o. İnternet kontrol edilmesi hemen hemen imkansız bir alan. Yasal tedbirlerle kontrol etmek mümkün değil. Ancak kapalı ülke olmanız gerekir kontrol için. Türkiye'de böyle bir şey mümkün değil. Her gün 35 milyon insan internette birbirleriyle temas halinde.

Böyle bir mecrayı izlemeniz fiziken mümkün değil. Teknik altyapısının kurulması mümkün değil. Böyle bir şey için yüz binden fazla insan üç vardiya çalışmalı. Hepimizin ailesi, çocukları var. Çocuklarımızın önüne istem dışı siteler geliyor. Bu yüzden de internet kullanımı gelişmiyor, sabit hatlarda düşüş var. Aileler, çocuklarını korumak için interneti kapattırıyor.

İnternetle ilgili isteyen ailelere filtre programı verilebilir. Sayfa açıldığında 'filtre istiyor musunuz' sorusu karşısında, 'evet istiyorum' ya da 'hayır, istemiyorum' seçeneklerini seçebilirsiniz. Getirilen bu, iradeye dayalı bir hizmet, aile ve çocukların korunması devletin görevi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...