Yıldırım: Yeni dönemin adı 'güçlü iktidar, sürekli istikrar'

Başbakan Yıldırım, yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamının millet olacağını belirterek, "Yeni dönemin adını 'güçlü iktidar, sürekli istikrar' olarak koyabiliriz" dedi.

ntv.com.tr 24.05.2018 - 12:34 | Son Güncelleme : 24.05.2018 - 12:35

Yıldırım: Yeni dönemin adı 'güçlü iktidar, sürekli istikrar'

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da Fiber Optik Altyapı Ortak Kullanım Programı'nda konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

16 yıldır ülkemiz için çalışıyoruz. İnsanız mutlaka eksikliklerimiz vardır. Bunları tamamlamak için yeniden yetki talep ediyoruz milletimizden. Bizim başarımızın arkasında güven ve istikrar var. İktidardaki partiye kapatma davası açıldı. Yargı darbesiyle karşılaştık. Türkiye ekonomik şartlarda 100 yılın en iyi noktasına gelmişti. Mayıs 2013. Gezi olayları ve ondan sonra yaşadığımız süreçler. Nihayet 15 Temmuz darbe kalkışması bizi yönetim sistemi hakkında yeniden düşünmeye sevk etti.

Bu sürdürülebilir bir şey değil dedik ve parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi öngören bir karar verdik. Bu değişikliğin öngördüğü sağlayacak seçimi 24 Haziran'da gerçekleştireceğiz. En önemli özellik ülkeyi gelecek beş yıl için yönetecek kadrolar sandıkta belli olacak. Vatandaş ben yetkiyi filancaya verdim diye bir cumhurbaşkanı seçecek. Aynı gün kendini temsil edecek vekillerini de seçecek. Yasama ve yürütme aynı günde belli olacak. Vesayet riski ortadan kalkacak. Yeni dönemin adını şöyle koyabiliriz; güçlü iktidar sürekli istikrar. İktidarda mutlak millet iradesi var. İstikrarda da güvende de aynı şekilde devam edecek. Türkiye gelecek dönem hedeflerini daha kararlı bir şekilde gerçekleştirecek. Biz rahatız. 15 yıllık hizmetlerle milletimizin karşısına gidiyoruz. Türkiye'nin 100. yıl hedeflerini tamamlama süreci, şimdi vakit Türkiye vakti diyoruz."

Sayfa Yükleniyor...