Başbakan Yıldırım'dan anayasa değişikliği açıklaması

Başbakan Yıldırım, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Anayasa değişikliği çalışmalarına değinen Yıldırım, "Ortak mutabakat zemini aramayı sürdüreceğiz" dedi.

ntv.com.tr 16.11.2016 - 11:01 | Son Güncelleme : 16.11.2016 - 11:14

Başbakan Yıldırım'dan anayasa değişikliği açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 113. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Yıldırım, anayasa değişikliği çalışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

"Vesayet anayasasını değiştireceğiz. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor" diyen Yıldırım, anayasa değişikliği çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.

Teklifin kısa bir süre içerisinde Meclis'e sunulacağını belirten Başbakan, "Ortak mutabakat zemini aramayı sürdüreceğiz. Sonra karar aziz milletimizindir. Milletimiz 3 Kasım'da söylediği sözün arkasındadır. Bugüne kadar Türkiye'ye değişimi umudu verememiş olanlar ne kendilerini ne söylemlerini değiştirebildiler. Bugün milletin değişim talabine karşı çıkanlar eski tas eski hamam devam ediyor. Bu ülke vesayet anayasasıyla yoluna devam edemez" diye konuştu.

Yıldırım şöyle devam etti: Çare üreten bir sisteme geçilmesini millet istiyor. Hedefimiz demokrasiyi verimli ve etkin bir şekilde işletecek hükümet sistemini hayata geçirmektir. Bu kararları almak inşallah bizlere nasip olacak. Her şeyi samimi bir şekilde milletle konuşacağız. Bu kirli oyunları bozacağız.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Zümre, bölge siyaseti yapanlar birlik ruhunu asla anlayamazlar. Biz 79 milyonun hissiyatıyla konuşuyoruz. 2002'de koalisyon çıkmazlarına, vesayet odaklarına karşı mührü bize teslim eden milletimize 14 yıldır hizmet ediyoruz. Milletimizle ayrı gayri düşmeden ilerliyoruz. En temel dayanağımız milletimize olan inancımız ve güvenimiz oldu. 

2002'den beri Türkiye bizimle birlikte aralıksız olarak büyüyor, kalkınıyor, gelişiyor. Umutsuzluğa zerre kadar prim vermeden yolumuza devam ediyoruz. Türkiye büyük bir ülke. Bizler de hizmet sancağını elimizden bırakmadan bu ülkeye layık olmaya çalışıyoruz. E-muhtıralar, kapatmalar, cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 garabetini gördük. Ama milletimiz bu tertemiz siyasi harekete sahip çıktı. 

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz ağırlıklarından kurtularak şaha kalktı. İstikrardan, güvenden asla taviz vermedik. İlham aldığımız tek şey milletin bize olan inancıydı. Türkiye üzerinde karanlık hesapları olanlar bizi hiç sevmedi. Çünkü AK Parti milletin makus tarihini adım adım değiştiriyordu.

BATI'YA PAKİSTAN ÖRNEĞİ

15 Temmuz gecesi bütün dünya bu milletin bileğinin bükülemeyeceğini gördü. Sokağa inen milyonlar darbeci teröristleri bozguna uğrattı. Darbe girişimi karşısında dimdik duran milletimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin huzurunda kardeş ülke Pakistan'a teşekkür ediyorum. Pakistan devletinden de daima dostluk ve yakınlık gördük. Bugün bir kere daha desteklerini açıkça ortaya koyarak FETÖ ile mücadelede yanımızda yer aldılar. Pakistan hükümeti FETÖ'ye ait 23 okulda çalışan öğretmenlerin ülkeyi terk etmesini istedi. Kardeş Pakistan'ın bu yürekli tutumu ümit ederim ki başta batılı ülkeler olmak üzere diğer ülkelere örnek teşkil eder. Pakistan'ın teröre karşı bu şuurlu duruşunu takdir ediyoruz. Aynı hassasiyetinin ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ettiğimiz bütün ülkelerde olmasını istiyoruz. 

"BÜTÜN ÜLKELER TEHDİT ALTINDA"

Terör bütün dünyada barışa, huzura karşı en büyük tehdittir. Gerekli önlemler alınmaz ise bir süre sonra hiçbir ülke terör etki alanının dışında kalmayacak. Hiçbir ülke güvende olmayacak. Bugün Türkiye'nin maruz kaldığı saldırıları sadece Türkiye'nin işi görmek büyük bir hatadır. Irak ve Suriye'ye yerleşmiş olan örgütlerin sadece Türkiye'yi tehdit ettiğine inananlar yanılıyor. Türkiye her türlü teröre karşı mücadelesini kararlılıkla vermeye devam edecek. Örgütün adının PKK, PYD, DEAŞ, FETÖ olması hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Bütün örgütlere karşı operasyonlarımızı yurtiçi ve yurtdışında sürdüreceğiz. Türkiye bu zorlu yollarda yürümeye alışık bir ülke." 

Sayfa Yükleniyor...