Yıldırım'dan Tekin'e, "Arslan senin adamın"

Birinci Ergenekon davasnda Osman Yıldırım, Muzaffer Tekin’in Danıştay saldırısıyla alakalı sorusuna “Alparslan Arslan seninle hareket eden bir insan” yanıtını verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.11.2009 - 17:08

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Birinci ''Ergenekon'' davasında tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım önce Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın'ın sorularını yanıtladı. Taşkın'ın ''İsmail Sağır'ın geçmişiyle ilgili bir şey biliyor musunuz? Uyuşturucu kullanıp kullanmadığı konusunda bilginiz var mı?'' sorusuna, ''Sağır, uyuşturucu kullanan birisine benziyor ama kullanırken görmedim. Parası olduğu konusunda bilgim yok'' cevabını verdi.

Yıldırım, Savcı Taşkın'ın ''İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu neden sizin hakkınızda 'bu itirafçı, yalan söylüyor' diyorlar?'' şeklindeki sorusunu üzerine de ''Allah insanı cahil insanlarla muhatap etmesin. İtiraf eden Alparslan Arslan'dır'' dedi. Yıldırım, Timuroğlu ve Sağır ile onların tanımadıkları kişilerin isimlerini veren kişinin Arslan olduğunu ifade etti.

Taşkın'ın, ''Veli Küçük'ü 1993'ten beri tanıdığınızı, İbrahim Genç'in ofisine gelip gittiğini söylüyorsunuz. O dönemde Veli Küçük'ün nerede görevli olduğunu biliyor musunuz?'' sorusuna Yıldırım, Küçük'ün Ağrı, Manisa ve Karadeniz'de bazı bölgelerde görevli olduğunu bildiğini söyledi.

Taşkın'ın ''Veli Küçük, İbrahim Genç'in yazıhanesine ne amaçla geliyordu?'' sorusunu ise Yıldırım, ''Bunu cevaplamıştım'' diyerek yanıtlamadı. Savcı Taşkın, Yıldırım'a ''Suç dünyasının içinden geldiğinizi söylüyorsunuz. Bir gazete binasına 3 bomba atılması için vaat edilen 500 bin dolar çok değil mi?'' şeklinde soru yöneltti.

Yıldırım da ''Suç dünyasından geldiğimi ben söylemedim. Başkaları söylüyor ama karşı da çıkmıyorum. Gazeteye o kadar paranın az olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Savcıların sorularını tamamlanmasının ardından sanıklardan Muzaffer Tekin de Yıldırım'a sorular yöneltti.

Yıldırım, Tekin'in Ataşehir'deki evden bombaları nasıl aldığı, bombaların tipi ve renklerinin nasıl olduğu şeklindeki sorularına, aynı tip ve aynı renkte 3 bomba olduğunu, kendisinin önce sehpaya koyulan 2 bombayı, Alparslan Arslan'ın da üçüncü bombayı aldığını, el bombalarının siyah renkli ve parça tesirli olduğunu söyledi.

Tekin, Yıldırım'ın kendisinin attırdığı 2 el bombasının patlamamasının cevabını almaya çalıştığını söylediğini ifade ederek, ''Bombayı sana kim verdiyse ona soracaksın'' dedi.

Tekin'in bir sorusu üzerine de Yıldırım, adaletin tecellisi açısından gerçeklerin ortaya çıkması için ifade verdiğini söyledi.

Yıldırım'ın, Alparslan Arslan'ın ''Üçüncü bombayı da atalım paramızı alalım'' ifadesini kullandığını söylediğini belirten Tekin, Arslan'ın parayı kimden alacağını sordu.

Osman Yıldırım'ın ''Ağası kimse ondan'' şeklinde cevap vermesi üzerine Tekin, ''Bomba atılması konusunda size para teklif ediliyor. Bu çelişkili değil mi?'' dedi. Yıldırım ise ''Bizi beraber görüyorlar. Ondan herhalde'' karşılığını verdi.

Tekin'in sorusu üzerine Yıldırım, Sedat Peker'i eskiden İstanbul'daki bazı mekanlarda 3-5 defa gördüğünü dile getirdi.

"ŞERİAT İSTEMEDİM"
Yıldırım, Tekin'in ''Siz Alparslan Arslan ile aynı görüşte, imanlı, inançlı, dindar insan mısınız? Ankara'daki duruşmada, şeriat istediğinizi söylediniz'' sözleri üzerine de şöyle konuştu:

''Ben şeriatın gelmesini istemedim. Arslan, dindar bir insan değildir. Devletini sevdiğini hissediyordum. Sadece bu açıdan aynı görüşte olabiliriz. Bende bir değişim yok. Ankara'da hazırlanan tezgah ve oyun karşısında hala 'Elhamdülillah Müslümanım'' demeye çekiniyorum. İslamiyete, Müslümanlığa niçin bu kadar kin duyduğunuzu anlamış değilim. Bunu benim üzerimden niye yapıyorsunuz?''

Tekin'in ''Sözde Ergenekon örgütünün varlığını biliyor musunuz?'' diye sorduğu Yıldırım, ''Ergenekon'u biliyorum, örgüt olup olmadığını bilmiyorum'' dedi.

Tekin de Yıldırım'a ''Danıştay cinayeti Ergenekon işi diye nasıl bilgi veriyorsunuz?'' sorusunu yöneltti. Yıldırım, bu soruya da ''Ergenekon ismiyle faaliyet gösteren sizsiniz. Alparslan Arslan seninle hareket eden bir insan'' karşılığını verdi.

Yıldırım, Tekin'in ''Beni ilk, ne zaman ve nerede gördünüz?'' sorusuna da ''Bazı yemekli toplantılarda sanırım. Zaman ve mekan hatırlamıyorum. Avrupa yakasında olabilir. Arkadaşlar tanıştırmıştı. Telefon ve adres verdiğinizi hatırlamıyorum'' diye cevap verdi.

Tekin'in ''Özer Çiller'i tanıyor musunuz?'' sorusuna ''Tanıyorum'' karşılığını veren Yıldırım, ''Kimin vasıtasıyla tanıdınız?'' sorusunu ise ''Önemli değil'' şeklinde cevaplandırdı. Yıldırım, Tekin'i Özer Çiller ile görmediğini anlattı.

Yıldırım, Tekin'in el bombalarının verildiği Ataşehir'deki evle ilgili ayrıntılı sorularını ise çok net hatırlayamadığı gerekçesiyle cevaplamadı.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, bu konuların gizli tanık beyanları olduğunu belirterek, gizli tanık bölümünden soru sorulamayacağını kaydetti.

Tekin de ''Ben bu olayın içinde değilim. Ben kendimi aklamaya çalışıyorum. O zaman siz aklayın'' dedi.

Şengün de bu beyanlar okunduğunda bu kısımdan soru sorabileceğini söyledi.

BİRBİRLERİNDEN ÖZÜR DİLEDİLER
Tekin, ''Neden bu kişiler size eylemi yaptırdılar? Askerler de var. Bombaları niye onlara attırmıyorlar diye sormadın mı?'' diyerek yüksek sesle sorusunu yöneltti.

Yıldırım'ın da ''Sesini yükselterek konuşma'' demesi üzerine Tekin, ''Bana talimat veremezsin. Mahkeme aracılığıyla soru soruyoruz'' dedi.

Başkan Şengün de Yıldırım'a ''Senin de sesini yükselttiğin, çok yukarı çıktığın oluyor. Heyecanlandı. Sen üzerine alınma'' diye konuştu. Bunun üzerine Yıldırım ve Tekin birbirlerinden özür diledi.

Başkan Şengün, çapraz sorguya ara vererek, sanıkların taleplerini almaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...