Yıldız hemşire Ergenekon tanığı

Ergenekon Davası'nda astsubay eşi Murat Namdar'ı terör saldırısında kaybeden Yıldız hemşire tanık olarak ifade verdi.

20.07.2012 - 09:17

Yıldız hemşire Ergenekon tanığı

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon Davası’nda 1995’te şehit olan Astsubay Murat Namdar’ın eşi Yıldız Namdar tanık sıfatıyla dinlendi.

Kamuoyunun “Yıldız Hemşire” olarak tanıdığı Namdar, Ergenekon soruşturması kapsamında 3 yıl önce Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade verdiğini belirterek, “Beni suçlayıcı sorular soruldu. Ben Ergenekon Davası’nın sanığı değilim” dedi. İfadesi sırasında zaman zaman sesi titreyen Namdar, kimi zaman da ağlamaklı oldu.

Yıldız Namdar, eşi şehit edildikten sonra terörün durdurulmasına katkı sağlamak amacıyla Bursa’da Atatürkçü Düşünce Derneği ve şehit ailelerinin kurdukları dernekler gibi çeşitli sivil toplum kuruşları içinde faaliyette bulunduğunu belirtti. Namdar, “PKK’yı Yunanistan’ın himaye ettiğini öğrendiğimde, dava açmak, en azından hukuken bir şey yapalım istedim. Kardeşini terör saldırısında kaybeden Ceyhan Mumcu ile görüşmenin doğru olacağını düşündüm. Mumcu’ya cesur biri olarak tanıdığım Doğu Perinçek’in bize yardımcı olup olamayacağını sordum. Yardım edebileceğini söyleyince İşçi Partisi Genel Başkanı Perinçek’le görüştüm. Perinçek, ‘Ne gerekiyorsa yapmaya çalışırız’ deyip beni avukatlarına yönlendirdi. Büyüklük yaptı. Şehit Aileleri Derneği’nin 3 başkanıyla birlikte Perinçek ile ikinci kez görüştük.

Bu kişilerle iş bölümü yaptık. Fakat üzerlerine düşenleri yapmadılar. ‘Bu işe bizi karıştırma, sen de girme’ dediler. Yalnız kaldım” diye konuştu.

Namdar, şöyle devam etti: “Perinçek’in beni desteklediği söyleniyor. Yanımda kimse yoktu. Keşke Perinçek ya da başka bir siyasi parti, medya ya da şehit aileleri derneği beni destekleseydi. Bu süreçte maddi olarak bittim. Annem bileziklerini bozdurup gönderdi. Çabalarım sonuçsuz kaldığından ve küstüğümden 2007’den beri yerimde oturuyorum. Bir de bu Ergenekon’u hâlâ anlayamadım. Bana yönelik suçlamalar da olunca kafam karıştı.”

'BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİDEN YANAYIM'
Duruşmada tanık olarak iş adamı Ethem Sancak da dinlendi. Tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile gençlik yıllarından tanıştığını belirten Ethem Sancak, aralarındaki görüş ayrılığı nedeniyle Perinçek’le 1992 yılından beri görüşmediğini anlattı. “Benim Ergenekon gibi yapılanmadan haberim yok. Ergenekon türü yapılanmalara karşıyım. Birinci sınıf demokrasiden yanayım” diyen Sancak, savcılıkta verdiği ifadesini aynen tekrar ettiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...