Yıldız: Maden faciasında mutlaka sorun var

Enerji Bakan Taner Yıldız, Bursa’daki maden faciasıyla ilgili olarak, “İştetmecilikten, ölçümden, donanımdan ve başka nedenden kaynaklanan bir sorun var” dedi.

Anadolu Ajansı 12.12.2009 - 18:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinde 19 madencinin ölümüne neden olan faciayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız ''İlk başta sıcaklık fazlaydı, ama şimdi aynı şeyi söyleyemem. Metan gazının patlaması sırasında tahmin edemediğimiz kadar ısı yükseliyor. Ama havalandırma ile aşağıda çalışmaya engel olacak bir sıcaklık yok. Sıkıntı yok. Sıcaklıktan dolayı bir aksama yok'' dedi.

Yıldız, bir gazetecinin ''Madende ihmal iddiaları''nı sorması üzerine, şunları kaydetti: ''Ortada böyle bir kaza olduğuna göre mutlaka bir sıkıntı var. İşletmecilikten, ölçümden, donanımdan ve başka nedenlerden kaynaklanan sorun var. Bu sorunun gerçek nedeninin ne olduğunu bütün cenazeler çıkarılıp sonuca ulaşınca net sonuç alacağız. Daha önce ya ölçüm yapılmadı... Metan gazının arttığı kesin. Çünkü patlamayla metan gazı alev alıyor. Metan, kömür ocaklarındaki en büyük risktir. Ondan sonra göçük gelir.''

''İşletmeyle ilgili daha önce hazırlanan raporda ne vardı?'' yönündeki bir soruya ise Yıldız, işletmeyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimleriyle Maden İşleri Genel Müdürlüğünün raporu bulunduğunu söyledi

Bu raporla birlikte işletmeye eksiklerini gidermesi için 6 aylık bir süre verildiğini belirten Yıldız, sürenin sonunda eksiklerin giderilmesiyle birlikte işletmenin çalışmaya devam ettiğini anlattı.

Yıldız, “TÜBİTAK ile yaptığımız ortak bir çalışma var. Bu çalışma, metan gazının sondaj ile tespitine yönelik. Bu dünyada uygulanıyor. Bunun daha da hızlanması için çalışıyoruz. Maden ocaklarında en fazla ölüme yol açan metan gazı patlamasıdır. Bu tür sorunların giderilmesine çalışılıyor” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...