Yıldız: Madencileri diplerde arıyoruz

Ermenek’te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan 18 işçi için yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilerin kuyunun ağzında olmadığını belirterek, “18 kardeşimizi dip noktalarda arıyoruz” dedi.

05.11.2014 - 16:16

Yıldız: Madencileri diplerde arıyoruz

KARAMAN- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek’teki maden ocağında su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçiye ulaşmak için yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Yıldız, "Maden ocağını bir kuyuya benzetirsek, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu gördük. Kuyunun ağzında değiller. O yüzden hemen hemen her metreyi geçmek zorundayız" dedi.

Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:
"Öncelikle bir kuyuya benzetirsek dediğim konu şu; bir desandre bir de nefeslik kısmı, 2 tane giriş ve çıkışı olduğunu kabul edelim. Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarıyla baktığımızda 1300 metreye yakın. Suyun 4'te 3'ünü, yürüme yolunun da 3'te 2'sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3'te 1'i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz."

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 18 maden işçisinin bütün borçlarının silindiğini de ifade etti.

Yıldız, "Ermenek'te çalışan bütün maden işçisi kardeşlerimizin 3 aylık bütün kredi borçları ertelenmiş oldu. Aynı zamanda esnafın aldığı kredilerle de alakalı, onları etkileyeceği kanatiyle, işçilerimiz ödeyemeyince esnafımız da zor durumda kalmasın adına, Ermenek havalisinde bulunan bütün esnaflarımızın da böylece bütün kredi borcu, faizsiz olmak kaydıyla 3 ay onlar da ertelenmiş oldu" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...