Yıldız: Ortalık toz duman, yatışması lazım

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Wikileaks belgeleriyle ilgili olarak “Ortalık toz duman, bunun yatışması gerekiyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,Erciyes Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılmak üzere geldiği Sabancı Kültür Sitesi önünde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Taner Yıldız, dünyada bomba etkisi yaratan Wikileaks belgeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yıldız, belgelerin yayınlanmasıyla birlikte ortalığın toz duman olduğunu söyledi.

Yıldız, şöyle konuştu: ''Bildiğiniz gibi 250 bin adet belgeden bahsediliyor. Bunların 9-10 bin tanesi de Türkiye ile ilgili deniliyor. Şu anda ortalık toz duman, bunun yatışması lazım. Belgelerin tamamını görelim. Benimle de alakalı cümlelerimin olduğunu orada görüyoruz. Diğer bakan arkadaşların da aynı şekilde var ama böyle parça bölük açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hepsini hep beraber kucaklayıcı, ne kadar aslı var ne kadar aslı yok bunları görmemiz lazım. Toz dumanın dinmesini bekleyelim.

Türkiye yaptığı bütün işlerden emin ve son derece gerekçelerini sağlam zemine oturtarak yapmaktadır. Bu yüzden bununla alakalı lokal yorumlar yapmamamız lazım. Türkiye'nin enerji politikaları her halükarda hem ülke merkezli, hem de bölge merkezlidir. Bununla alakalı Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimatlar, temel stratejiler, politikalar belirlenmiştir. Hatta bunlar hükümetlerden hükümetlere değişen politikalar olmaktan daha öte artık bir devlet politikası haline gelmiştir. O açıdan son derece rahatız. Bütün bu belgelerin açıklanmasını bekleyelim, görelim. Ondan sonra hep beraber kamuoyuyla paylaşırız.''

Wikileaks'te yer alan belgelerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın Azerbaycan petrol şirketi başkanına "Neden Rusya ile ilişkilerimizi bozuyorsunuz? Nabucco'ya gerçekten ihtiyacınız var mı" dediği iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...