Yıldız: Sitem sevgiden kaynaklanır

Cumhurbaşkanı Gül’ün sitemini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sitem sevgiden kaynaklanır” dedi.

Anadolu Ajansı 20.08.2014 - 11:14

Yıldız: Sitem sevgiden kaynaklanır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, başbakanlık için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu işaret etmesini değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, derin petrol sondaj kulesinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gül'ün bu tür konularda kayıtsız kalmasının söz konusu olmadığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 'öyle görünüyor ki Sayın Davutoğlu ön plana çıkıyor' dedi. Onun bir isim açıklamak olarak anlaşılmaması lazım. Sayın Başbakanımızın, yeni seçilen Cumhurbaşkanımızın da yarın yapacağı son toplantıyla beraber bu resmiyet kazanmış olacak. Bu ismin önceden telaffuz ediliyor olması, açıklandığı anlamına, bu ismin ilan edildiği anlamına gelmiyor. Sayın Başbakanımız, seçilen Cumhurbaşkanımız, bir kısım istişari süreçleri tamamladıktan sonra il başkanları, MKYK, MYK sürecini tamamladıktan sonra bunun açıklanacağını belirtmişti. O yüzden yarın akşama bu süreç tamamlanmış olacak."

Yıldız, görevi tamamlayan ve yeni seçilen cumhurbaşkanlarının, bütün ekipleriyle Türkiye'ye yaptıkları katkının ortada olduğunu ve gelinen noktanın unutulmaması gerektiğini söyledi.

Gül ve Erdoğan'la birlikte yaratılan sinerjiyle Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasının 3 katına çıktığını, bir çok olumlu gelişme yaşandığını anlatan Bakan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Birbirinden değerli arkadaşlar arasından seçilecek, yarın açıklanacak başbakanımızla, güçlü bir başbakan ve güçlü bir cumhurbaşkanı konsepti altında Türkiye'nin hedeflerine hızla bir şekilde ilerleyecek bir yapıyı kurgulayacağımıza inanıyorum. 30 Ağustos'tan sonra kurulacak yeni hükümetin de yeni başbakanla beraber yine doğruları yapacağına ve doğruları yaptıkça güçleneceğine inanıyoruz. Bütün arkadaşlarımızla, ekibimizle hangi görevde olursa olsun hemen yanı başında olacağız. Yeni hükümet güçlü Türkiye'nin en önemli hükümetlerinden biri olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, bazı açıklamalarının hatırlatılarak "kırgın mı sizce?" sorusu üzerine Yıldız, "Sevmeyenler sitem etmezler, sitem sevgiden kaynaklanır. Abilerin kardeşlere, babaların oğullara her zaman yapabileceği bir şeydir, aile içi bir durumdur. O yüzden bunun bu çerçevede değerlendirilmesinin doğru anlamak adına iyi olacağı kanaatindeyim. Sayın Cumhurbaşkanımız görevi devredecek olduğu bir noktada bunu böyle paylaşmıştır diye gördüm, anladım" yanıtını verdi.

Çankaya Köşkü’nde veda resepsiyonu veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet Bey, siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim. Umarım başarılı olur, destek oluruz" diye konuştu.

Sitemde de bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Bizim cenahtan yapılan saygısızlıkları da gördüm" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...