Bu sene 27'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın sonuçları açıklandı.

Antalya'daki ‘IC Green Palace Oteli'nde toplanan, Önseçiciler Kurulu'nun 73 ülkeden 865 sanatçının 2 bin 561 karikatüründen elediği 42 ülkeden 172 sanatçının 188 karikatürünü değerlendiren Seçiciler Kurulu, sonuçları açıkladı.

Büyük Jüri, 2008 yılında da birincilik alan Alanyalı serbest mimar Ahmet Öztürklevent'in eserini birinci seçti. Yarışmada Rus sanatçı Sergei Bobylev'in eseri ikinci olurken, yine Türk sanatçı Kürşat Zaman'ın eseri üçüncü oldu. Zaman, bir başka eseriyle de ‘Başarı Ödülü' kazandı.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda bu yıl da birincilik kazanan Öztürklevent, 8 bin dolar para ödülü ve heykelcikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Plaketi ve Hürriyet Gazetesi Altın Plaketi’ni almaya hak kazandı.

Yarışmada ikinci olan Sergei Bobylev 5 bin dolar para ödülü, heykelcik ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketi'nin sahibi oldu.

ikinci olan Sergei Bobylev.
ikinci olan Sergei Bobylev.

Üçüncülük ödülüne layık görülen Kürşat Zaman ise 3 bin 500 dolar para ödülü ile heykelcik ve Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi’ne hak kazandı.

Üçüncülük ödülüne layık görülen Kürşat Zaman.
Üçüncülük ödülüne layık görülen Kürşat Zaman.

Seçiciler Kurulu’nun 500’er dolar ‘Başarı Ödülü’ne değer görülen 12 eserin sahipleri ile ülkeleri şöyle:

Musa Gümüş (Türkiye), Necdet Yılmaz (Türkiye), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Valentin Druzhinin (Rusya), Mohsen Naseri (İran), Gomez Claudio Antonio (Brezilya), Jerzy Gluszek (Polonya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Kürşat Zaman (Türkiye), Mohammad Ali Khalaji (İran) ve Pavel Constantin (Romanya).

GEÇEN YIL KİMLER KAZANMIŞTI?
Geçen yıl düzenlenen 26'ncı Aydın Doğan Uluslarası Karikatür Yarışması'nda İtalyan sanatçı Alessandro Gatto'nun eseri birinci seçilmiş, Türkiye'den Kürşat Zaman'ın eseri ikinci olurken, üçüncülüğü ise Lüksemburg'dan Pol Leurs, Romanya'dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya'dan Yuriy Kosobukin paylaşmıştı.