Haftalık mizah dergisi Penguen, 2009 yılı kapak karikatürleri ve gündem karikatürlerinden oluşan 'farklı' bir almanak yayımladı.

160 sayfalık yıllıkta kapak karikatürleri dışında Penguen dergisi çizerleri Bahadır Baruter, Barış Atar, Cem Dinlenmiş, Doğan Güneş, Erdil Yaşaroğlu, Faruk Kaya, Fatih Solmaz, Hakan Karataş, Kaan Sezyum, Kamuran Süner, Kenan Yarar, Metin Üstündağ, Mustafa Satıcı, Özer Aydoğan, Selçuk Erdem, Semra Can, Serkan Altuniğne, Serkan Yılmaz, Seyit Ali Aral, Sönmez Karakurt'un gündemle ilgili karikatürleri de yer alıyor.

'VAY BE BUNLARIN HEPSİ OLMUŞTU'
'Karikatür Yıllığı 2009'u yayına hazırlayan derginin Yazı İşleri Müdürü Faruk Kaya, "Yeni bir yıla başlamadan önce, şöyle bir sayfalarını karıştırıp "Vaaay be, gerçekten bunların hepsi olmuştu" diyebileceğimiz, ülke olarak başımızdan geçenlerin Penguen çizerlerinin bakış açısıyla yansıtıldığı, belli başlı önemli olayların derlenip toplu halde sunulduğu bir kitabımız olsun istedik" diyor.

Kaya, almanakla ilgili şunları söylüyor: "Söz konusu olan koca bir yıl olunca da; tıpkı ülkemizdeki dizi filmler öncesi yayınlanan ve neredeyse dizi filmin kendisinden daha uzun süren özet bölümler misali, 160 sayfalık, yıl boyunca uzun uzun okunabilecek bir karikatür yıllığına kavuştuk. Bu sayede okurlarımız, geride bıraktığımız yılı diledikleri günden başlayarak ileri geri, evire çevire yeniden hatırlayabilirler diye düşündük.

SABAHA KADAR KAFA KAFAYA ....
Penguen Karikatür Yıllığı içerisinde yer alan karikatür ve kapaklar, yıl boyunca her Pazartesi günü çizerlerimizle birlikte gerçekleştirilen gündem toplantılarında, çoğu zaman sabaha kadar kafa kafaya vererek, o haftanın öne çıkan haberleri üzerine espri düşünülerek ortaya çıkarılan işlerden oluşuyor. Yıllığımızı hazırlarken de, yine kafa kafaya vererek, yıl boyunca çizdiğimiz birçok gündem karikatürü arasından en önemlilerini seçmeye özen gösterdik. Hangi karikatürlerin yıllıkta yer alacağına karar verdikten sonra, dergideki halleriyle değil de; okurlarımızın olayları hatırlamalarına yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç cümleyi karikatürlerimize eklemeyi uygun gördük.

'OLDU DA BİZE Mİ OLDU?'
Açılım, Ergenekon dalgaları, Davos Zirvesi, Obama'nın ziyareti, Bilge Köyü Katliamı, Münevver Karabulut cinayeti, bitirme planı, ıslak imza, üçüncü köprü tartışmaları, telekulak skandalı.... Ve yıl boyunca, daha sayamadığımız bir sürü şey oldu...

"Eeee, oldu da bize mi oldu?" Evet, istesek de istemesek de olan yine bizlere oldu. 2010 yılının, 2009'u ampulle aratmaması dilekleriyle... İyi Yıllar"