Yılın en pratik ‘şipşak'çıları

Kış aylarında raflarda göze çarpan en şık ve pratik 10 dijital fotoğraf makinesini sıraladık.

03.10.2009 - 13:10

Yılın en pratik ‘şipşak'çıları

Eylül’de başlayan, Ekim boyunca devam edecek lansmanlarda birbirinden becerikli ve gelişmiş modeller tüketicinin beğenisine sunuldu, sunuluyor.

Seçenek bolluğu kafa karıştırabilir, zira şipşak fotoğrafta da resim kalitesinden ödün vermek istemeyen kullanıcılar için seçtiğimiz 10 makinenin hemen hepsi birbirine yakın kalitede sonuçlar üretebiliyor. Kısacası iş biraz da kişisel tercihlere kalmış durumda. İşte sonbaharın Top 10 kompakt ‘foto’modelleri:

Samsung DualView TL225


Bir kol mesafesinden kendisinin fotoğrafını çekmeyi sevenlere gün doğdu! Eylül’de piyasaya çıkan Samsung DualView serisi makinelerin önyüzünde bulunan ikinci LCD ekran, ‘oto-porte’ çekmek isteyenleri kadraj ve deneme-yanılma dertlerinden kurtarıyor. Öndeki ekranı aktive etmek için üzerine tıklamak kafi. Aynı ekran, kameraya bakmayıp mızmızlanan bebeklerin dikkatini çekmek için palyaço resmi, zaman ayarlı çekimlerde de geriye sayımı gösteriyor. Fotoğrafta gördüğünüz TL225 modelinde 12 MP sensör ve 720p HD video çekim özelliği bulunuyor.

Olympus PEN E-P1


Top 10 listemizin en karizmatik ve yürek hoplatan modeli desek doğru olur. 1959’da Yoşihisa Maitani tarafından tasarlanan ve kompakt makinelerde çığır açan Pen’in 21. yüzyıl versiyonu, Olympus’un prestij modellerinden biri. 12.3 MP Live MOS sensör, LCD ekran üzerinde çoklu pozlama simülasyonu, bolca ön-ayarlı çekim modu gibi kullanıcı dostu fonksiyonlar elbette eksik değil. Bu kadar şık bir makineyi sadece elde taşımak bile keyif verir.

Nikon Coolpix S1000pj


Görüntülemede çılgın fikirler elbette sadece Samsung’dan çıkmıyor. Dünyanın en becerikli ‘projeksiyonlu’ makinesi Coolpix S1000pj, bellekteki fotoğraf ve videoları düz beyaz zeminlere yansıtarak izlettiren dahili bir projeksiyon ünitesine sahip. Standart VGA çözünürlükte yansıtma menzili 25 cm ile 200 cm arası, aydınlarma gücü ise 10 lümen. 12 mp sensör, 5X optik Nikkor mercek kullanıyor.Sony Cyber-shot DSC-WX1


Çok iyi aydınlatılmamış ortamlarda net fotoğraf çekebilmek her makinenin harcı değil. ISO değerlerini arttırmak da fazla grenli bir sonuç yaratacağından fazla tercih edilmiyor. Sony’nin Cyber-shot DSC-WX1 modelinde uygulanan çözüm, loş ortamlardaki zayıf ışığa daha duyarlı Exmor R sensör kullanmak. Ekim-Kasım gibi piyasaya çıkması beklenen üründe ayrıca 5X optik odaklamalı Sony G mercek, 720p HD video çekimi ve panorama çekim modu da bulunuyor.

Canon PowerShot G11


Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen ve yüksek puan toplayan 14.7 megapikselli G10 modelinin halefi yakında piyasada. Megapiksel açısınından daha zayıf görünse de esasen kusursuz sonuç almaya odaklanan daha akıllı bir donanıma sahip. Öncekine kıyasla tasarımda da farklılıklar taşıyan G11, optik vizöre ek olarak yana doğru açılıp dikey pozisyonda hareket ettirilebilen bir LCD ekrana sahip. Yeni ‘klasik’ olmaya aday makinenin diğer özellikleri arasında RAW çekim modu, optik görüntü sabitleyici, 5X optik odaklama (28mm-140mm), ISO ve diyafram kısayol tuşları sayılabilir. Ekim’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Pentax Optio P80


Sadece 2cm kalınlığında bir ‘foto’ model. Farklı renkleriyle ve hoş tasarımıyla pek kişinin kalbini kazanacaktır. Elbette 4x optik yakınlaştırma, 720p çözünürülükte video çekimi, hazır çekim modları ve kolay kullanım, makinenin performans açısından da geride kalmadığını gösteriyor. “Ben fazla kurcalamayı sevmem, basar çekerim” diyenler için son derece sevimli bir alternatif.Samsung CL65


Önünde de LCD ekranı olan yeni Samsung’lardan bir diğeri. Modelin ekstrası, dört adet kablosuz bağlantı olanağı sunması. Bunlar sırasıyla; çekilen fotoğrafları e-postayla göndermek için Wi-Fi bağlantısı, coğrafi koordinatları fotoğrafa işlemek için GPS, dosyaları bilgisayara aktarmak için Bluetooth ve fotoğrafları uyumlu HDTV’lerde izlemek için DLNA bağlantısı. 12 MP sensöre sahip olan cihazda ayrıca, bugün pek çok dokunmatik ekranlı akıllı telefonda bulunan akselerometre (görüntüyü tutuş eksenine göre döndüren algılayıcı) ve 720p video çekimi sayılabilir.

Kodak Zi8


Listemizdeki en tuhaf, ancak bir o kadar da çekici model. Şekli şemali bir tarafa, yüksek çözünürlükte (1080p) video çekebilmesi, harici mikrofon girişinin bulunması, sijital görüntü sabitleyicisi, ve bunları ufacık bir kasada toplayabilmesi takdire şayan. Görece düşük fiyatla piyasaya çıkması beklenen makine fotoğraf çekimini 5MP çözünürlükte yapıyor. HD video görüntülerini HDTV’de izlemek için bir HDMI çıkış portunun olduğunu da belirtelim.

Çift görüntü sabitleyici, 10x optik odaklama ve 2.5cm’den bile ince gövdesiyle gözümüzü alamadığımız bir makine F70 EXR. Üstelik bu incecik kasaya markanın cüsseli DSLR makinelerinde de kullanılan takdir edilesi Super CCD EXR sensör sığrıdırılabilmiş. Hazır çekim modlarına düşük ışıkta daha net fotoğraflar çekebilmeyi sağlayan Pro Low Light modu eklenmiş.

Canon PowerShot S90


Kompakt dijital fotoğraf makinesi pazarında en çok çeşitle yer alan firmalardan Canon’un sonbahardaki lokomotiflerinden biri daha. Düşük ışıkta iyi sonuçlar veren 10 MP sensör ve hızlı Digic 4 işlemciye sahip S90, bayıldığımız G11 modelindeki pek çok özelliği daha kompakt bir gövdede sunuyor. Ekstrası ise objektif çevresine konan ve bazı kamera kontrollerini yöneten hareketli halka. Cihazda optik sabitleyici ve 3.8x optik odaklama mevcut. Ekim’de çıkması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...