Yılın fikri seçiliyor

Yılın fikri ve girişimcisi Pazar akşamı seçiliyor. 'Bir Fikrin mi Var' finali bu akşam NTV’den canlı yayınlanacak.

25.05.2011 - 17:20

Yılın fikri seçiliyor

Yaklaşık 1 Milyon Türk lirasını bulacak ödülüyle girişimlerin yoğun ilgisini toplayan ve 12 haftadır elemeleri NTV’de yayınlanan Bir Fikrin mi Var yarışmasının kazananları bu akşam Sabancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak büyük finalinde belli olacak. Vodafone İş Ortağım’ın katkılarıyla düzenlenen yarışmanın finali NTV’den canlı yayınlanacak.

Burcu Esmersoy ve Celal Pir’in sunacağı finalin jürisi de büyük finale yakışır düzeyde. Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Vodafane Türkiye CEO’su Serpil Timuray ve daimi jüri TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Koton Giyim Yönetim Kurulu Eş BaşkanıGülden Yılmaz ve Uludağ İçecek 4. Kuşak Temsilcisi ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kızıl büyük finalin jüri masasında oturacak.

Finalde 10 proje sahibi son kez jürinin karşısına çıkarak ürünlerini anlatacak, büyük jüri ve SMS ile oylamaya katılacak NTV izleyicileri yaklaşık 1 Milyon TL’yi bulan büyük ödüle ortak olacak fikirleri seçecek.

İŞTE YILIN GİRİŞİMCİ ADAYLARI
Finalde 10 fikir sahibi yarışacak. İşte 12 hafta süren zorlu elemeleri geçerek finalde büyük ödül için yarışacak isimler:

FAHRİ BENZETİROĞLU - DEVRE KESİCİ PRİZ
• Priz kontak yuvalarında 220 volt akım varken elektrik çarpmayan, can ve mal emniyetini sağlayan güvenli elektrik prizini üretti. Makina imalati ile uğraşan Benzertioğlu, Balıkesirli...

ŞAHİN BEKİŞOĞLU - SUGÜCÜ POMPASI
• Elektrik enerjisi, mazot ve benzin gibi yakıtları kullanmadan, akarsu enerjisinden yararlanarak suyu yukarı basan bir pompa geliştirdi. Yarışmaya Ankara’dan katılıyor ve Yüksek ziraat mühendisi.

ABDULLAH İNCEOĞLU - DÖNER KASA
• Döner kasa tekniğini kamyonlara uygulayarak zaman ve insan gücünden tasarruf elde etmeyi hedefliyor. Antakya'dan katılan İnceğlu emekli ve kamyon şoförü.

REŞAN ARLIER - ENGELLİLERE HAYAT
• Engelliler ve yatağa bağımlı hastaların yaşam standartlarını artırmaya yönelik ar-ge çalışmaları yaparak araç ve malzeme tasarımı yapıyor. Bu fikri üretim aşamasına getirmeyi hedefliyor. Yarışmaya Elazığ’dan katılıyor ve mesleği hemşire...

BİROL KARACA - REKAT SAYAR SECCADE
• Namaz kılarken kaçıncı rekatı kıldım sorusuna yardımcı olacak bir seccade geliştirdi. İstanbul'dan katılıyor. Muhasebecilik yapıyor.

KEMAL KART - SERA GAZI FİLTRELEME
• Çok düşük enerjilerle yüksek miktarda sera gazını parçalamayı başaran, tüm araçlara, binalara, fabrikalara uygulanabilecek bir cihaz geliştirdi. Ankara'dan katılıyor. Elektrik-elektronik mühendisi.

HİKMET KOŞAR – ÇELEBİ (Kendi küçük, gücü büyük araç)
• Fosil yakıtlar olmaksızın çalıştırılabilen, küresel ısınmaya çözüm getireceğini iddia ettiği bir otomobil ve hareket sistemi geliştirdi. Elazığ'dan katılıyor ve makine teknikeri.

METİN PEHLİVANOĞLU - LAST DROP (Erkeklere Ped)
• Günlük kadın pedini unisex bir tasarıma uygulayarak erkeklerin idrar sonrası yaşadıkları hijyenik problemlere karşı kullanıma sunmayı planlıyor. Pehlivanoğlu, İstanbul’da tekstilci...

GÜRKAN AKARSU - ISITMALI KOLTUK
• Ürünüyle, dış mekanlardaki ısıtma sorununu tamamen ortadan kaldırdığını iddia ediyor. İstanbul'dan katılan yarışmacı işletme sahibi...

GÖKHAN YÜCEL - DOKUNARAK MATEMATİK
• Ana sınıfı ve ilköğretim ilk dört sınıfa kadar olan matematik öğretimini soyut halden somut hale getirmeyi amaçlayan üç boyutlu matematik materyallerini üretmek istiyor. İstanbul'dan katılıyor ve öğretmen.


NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Yarışmacıları jüri üyeleri son kez dinleyecek, sorularını soracak ve her yarışmacı için tek tek puan verecek. Jürinin vereceği puanlar genel sonucu %60 oranında etkilerken SMS oylarının payı %40 olacak.

HERKES KAZANACAK
Yarışmada kazananlar sadece finalistler olmayacak. Girişimcilik hayatlarını sürdüren yarışmacılar ve fikir sahipleri elenseler bile bu yarışmada ödül kazanabilecek. Eleme turlarında final şansını kaybeden ama projelerini başarıyla sürdüren fikir sahipleri de ödüllendirilecek.

KUM SANATI GÖSTERİSİ
Finale doğru heyecanlı dakikaların yaşanacağı yarışmada geceye özel bir gösteri de olacak. Bir yetenek yarışmasında büyük ilgi gören Ramazan Yumrutepe ve Veysel Çelikdemir “Kum sanatı gösterisi” ile ekrana gelecek ve izleyiciler yaratıcılığın sanatla birleşmesine tanık olacak.

Sabancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek büyük finalde sürpriz ödüller kazananlar ve şirket kuracaklar belli olacak. Yarışmada kimse kaybetmeyecek. Ödüller ise şu şekilde paylaştırılacak:

BİRİNCİYE 570.000 TL DEĞERİNDE ÖDÜL
150.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı şirket kurulum desteği

350.000 TL Warwick Üni. İngiltere’de ofis kurma, Ar-Ge ve lojistik destek

20.000 TL Warwick Üni. konaklama desteği

50.000 TL Özyeğin Üni. Kurulacak şirkete sermaye desteği

İKİNCİNİN ÖDÜLÜ 150.000 TL DEĞERİNDE ÖDÜL
100.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı şirket kurulum desteği

50.000 TLÖzyeğin Üni. eğitim bursu

ÜÇÜNÜN ÖDÜLÜ 80.000 TL DEĞERİNDE
50.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı Şirket kurulum desteği

25.000 TL Warwick Üni. tarafından Ar-Ge desteği

5.000 TL Kredi kartı (BKM’den doldurulmuş olarak)

Vodafone İş Ortağım ve diğer sponsorlar da yarışmacılara vereceği destekle toplam ödülü 1 Milyon’a tamamlayacak…

Güçlü Ortaklar ile En Büyük Ödül
Vodafone İş Ortağım’ın katkıları, Türkiye'nin haber kanalı NTV, ülke çapında büyük ses getiren yapımlara imza atan Most Production ve Türk girişimcilerini melek yatırımcılık finansman modeli ile tanıştıran LabX önderliğinde ve Türkiye'nin genç ve dinamik üniversitelerinden Özyeğin Üniversitesi, iş dünyasının yeni nesil yöneticilerini bir araya getiren Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden University of Warwick bünyesindeki WMG (Warwick Manufacturing Group) ve bankacılık sektörünün önemli kurumlarından Bankalararası Kart Merkezi'nin desteği ile hayat bulan yarışma, girişimci olmak isteyen herkesi toplamda 1.000.000 TL değerine ulaşacak ödüllü bu benzersiz girişimcilik yarışmasının finaline davet ediyor.

Yarışmayla ilgili daha fazla bilgiyi birfikrinmivar.com/2011 adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...