Yılın Şarkısı "Aşk-ı Virane"

15. Kral Müzik Ödülleri, görkemli bir törenle canlı yayında sahiplerini buldu. Yılın şarkısı Aşkı Virane, yılın pop sanatçısı Serdar Ortaç, yılın grubu Mor ve Ötesi oldu.

20.04.2009 - 10:14

Yılın Şarkısı "Aşk-ı Virane"

Doğuş Yayın Grubu kanallarından Kral TV, bir haftada içinde iki büyük organizasyona imza attı. Geçen hafta Miss Turkey’yi düzenleyen Kral, 5 Mayıs akşamı Türkiye’nin en büyük müzik ödülleri organizasyonunu düzenledi ve bu görkemli tören Kral TV’den canlı olarak ekrana geldi.

Bu yıl Türkiye’nin en büyük müzik yayıncısı ile meslek örgütü, güçlerini birleştirerek 15. Kral Müzik Ödülleri ve MÜ-YAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri’ni 5 Mayıs Salı akşamı ortak bir törenle sahiplerine sundu.

Behzat Uygur ve Asuman Krause’nin sunduğu, Müslüm Gürses’in şarkılarıyla renk kattığı ödül gecesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi. Geceye iş, siyaset, sanat, müzik ve magazin dünyasından ünlü isimler katıldı. Ferit Şahenk, Diana Şahenk ve Deniz Şahenk, Mehmet Selami Şahin, Ağar, Abdulrahim Albayrak, Orhan Gencebay, Gülben Ergen, Serdar Ortaç, Ferhat Göçer ve Ömür Gedik, İsmail YK, Mor ve Ötesi, Murat Evgin, Nil Burak, Alex, Tayfun, , Rafet El Roman, Demet Akalın, Alişan, Hepsi grubu, Kemal ve Kadir Doğulu, Arto, Berksan, Yonca Evcimik, Yeliz, Burcu Güneş, Ali Kocatepe, Feridun Düzağaç, Özgün, Burak Kut, Billur Kalkavan geceye katılan konuklardan bazılarıydı... Ayrıca jüride yer alan bir çok ünlü isim de geceye katıldı.

KRAL ÖDÜLLERİ CANLI YAYINDA BELLİ OLDU
15. Kral Müzik Ödülleri’nin sahiplerini; gazetecilerden köşe yazarlarına, söz yazarlarından yönetmenlere, meslek birliği temsilcilerinden DJ’lere, kulüp işletmecilerinden magazin gazetecilerine alanlarında seçkin 50 isim elektronik sistemle kullandıkları oylar ve müzikseverlerin SMS’leri ile belirlendi. Jürinin verdiği oy anında ekrana yansıdı ve SMS’ler ile birleşerek kazananan sanatçılar açıklandı. Bu oylamanın sonucu salonda büyük heyecanı da beraberinde getirdi.

JÜRİ OYLARI KAZANLARI BELİRLEDİ
Ödülleri canlı yayında anında oylarak belirleyen jüri yaklaşık 50 kişiden oluştu. Büyük jüride yer alan isimler: Ahmet San, Güneri Civaoğlu, Mehmet Barlas, Ahmet Selçuk İlhan, Fehmi Koru, Ahmet Hakan, Ali Eyüboğlu, Ali İşitmez, Ali Kocatepe, Ali Rıza Binboğa, Ali Tekintüre, Aşkın Tuna, Atilla Özdemiroğlu, Ayhan Güngör, Ayşe Ersayın, Bedirhan Gökçe, Burak Yeter, Cem Ceminay, Cengiz Semercioğlu, Deniz Akel, Ebru Köktürk, Ömer Faruk Sorak, Selim Çaldıran, Suat Ateşdağlı, Suat Aydoğan, Gönül Şen , Taşkın Sabah, Görgün Taner, Hüseyin Karadayı, Garo Mafyan, Füsun Alkan, Feyyaz Kuruş, Mehmet Teoman, Koray Kasap, Mesut Yar, Michael Kuyumcu, Murat Meriç, Nihat Odabaşı, Zeynep Talu, Yüksel Aytuğ, İzzet Çapa, Lütfü Bayülgen, Umur Turagay, İskender Paydaş, Tolga Akyıldız, Orhan Kahyaoğlu, Nihat Sırdar, Naim Dilmener, Mustafa Oğuz...

KRAL TV ONUR ÖDÜLÜ ORHAN GENCEBAY’A
Kral TV Onur Ödülü alan Orhan Gencebay, camianın Orhan Babası olarak duyduğu gururu ifade etti ve “Heyecanımı hiç yitirmedim.” dedi.

GECENİN YILDIZI MÜSLÜM GÜRSES
Kral Müzik Ödülleri gecesinin yıldızı Müslüm Gürses’ti. Sanatçı gecede Müslüm Gürses, “Tanrı İstemezse” ile Teoman’dan “Paramparça” adlı şarkılarının da yer aldığı sevilen parçalarını seslendirdi.

KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİNİ KAZANLAR
Davetlilerin hınca hınç doldurduğu Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törende sanatçılar mesajlarını Kral TV izleyicileri ile paylaştı.

Kral Müzik Ödülleri gecesinde ilk ödülü “Yılın Klibi” dalında yönetmenliğini Geoffroy Barbet Massin’in yaptığı Feridun Düzağaç’ın “Beni Bırakma” şarkısının klibine verildi. Feridun Düzağaç ödülünü aldıktan sonra hayata yeniden çocukça bakmasını sağlayan kızına teşekkür etti..

“Fantazi Arabesk Sanatçısı” dalında ise İsmail YK, ödülün sahibi oldu.

“Yılın Halk Müziği Sanatçısı” ödülüne ise Şevval Sam değer bulundu. Sanatçı konserde olduğu için törene katılamadı.

“Hayat ölümden daha değerli bir şeydir.”
Mor ve Ötesi ise “Yılın Grubu” dalında büyük ödülün sahibi oldu. Mor ve Ötesi grubu üyeleri “Dört vaka” ile uğraşan menajerlerine teşekkür etti. 4 sene önce aldıkları ödülü hatırlatan grup üyeleri, dört yıl boyunca hep büyümeye çalıştıklarını söylediler. Harun Tekin, “Hayat ölümden daha değerli bir şeydir. Keşke bunda anlaşabilsek.” Dedi...

Genç şarkıcı Murat Dalkılıç ise “Yılın Yeni Yeteneği” ödülünü aldı. Dalkılıç, ilk göz ağrısını ödüllendirenlere teşekkür etti. Sahneden indikten sonra ilk olarak Serdar Ortaç’la sevincini paylaştı.

“Yılın Dizi-Film Müziği” kategorisinde kıyasıya bir mücadele yaşandı ve yüzde 38 oyla “Kavak Yelleri” dizisinin müziğini yapan Pinhani ödülün sahibi oldu. Pinhani, ekip olarak ödülü aldı ve elim bir kazada hayatını kaybeden grup üyeleri Tanju Duru’ya ödülü ithaf ettiler.

“Kral FM” ödülünü ise yıllar önce kaybettiğimiz sanatçı Ayla Dikmen “Anlamazdın” adlı şarkısıyla aldı. Ödülü Seyhan Müzik adına Bülent Seyhan aldı. Seyhan, ödülü Ayla Dikmen’in yeğeni Meltem Çelebioğlu adına aldığını söyledi.

YILIN POP SANATÇISI SERDAR ORTAÇ
Gecenin en çekişmeli kategorisi kuşkusuz adaylarının hepsinin yıla damgasını vurduğu “Yılın Pop Sanatçısı” kategorisi oldu. Ödüle yüzde 32 oyla Serdar Ortaç layık görüldü. Ortaç ödülü aldıktan sonra sahnede “Şeytan” adlı parçasını seslendirdi.

YILIN ŞARKISI : AŞK-I VİRANE
Yılın Şarkısı ise Rafet El Roman’dan “Aşk-ı Virane” oldu. Rafet El Roman, sahneye şarkının söz ve müziğini yapan Yusuf Güney’le birlikte çıktı. Güney mutluluğunu ve heyecanını: “İşte sözün bittiği yer” diyerek izleyicilerle paylaştı. Rafet’i sahneden indikten sonra ilk olarak Serdar Ortaç tebrik etti.

KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİNİ KAZANLAR
Yılın Klibi:
Feridun Düzağaç / Şarkı: Beni Bırakma/Yön: Geoffroy Barbet Massin
Yılın Fantezi Arabesk Sanatçısı: İsmail YK / Albüm: Bas Gaza
Yılın Halk Müziği Sanatçısı: Şevval Sam / Şarkı: Karadeniz
Yılın Grubu: Mor ve Ötesi / Albüm: Deli
Yılın Yeni Yeteneği: Murat Dalkılıç / Şarkı: Kasaba
Yılın Dizi Film Müziği: Pinhani / Şarkı: Kavak Yelleri
KRAL FM Ödülleri: Ayla Dikmen / Şarkı: Anlamazdın
Yılın Pop Sanatçısı: Serdar Ortaç / Albüm: Şeytan
Yılın Şarkısı: Rafet El Roman /Şarkı: Aşkı Virane / Söz ve Müzik: Yusuf Güney
Kral Onur Ödülü: Orhan Gencebay

MÜYAP ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR
Uluslararası kriterler dikkate alınarak oluşturulan ve ülkemizde albümlerin baskı rakamları esas alınarak yapılan ilk ve tek ÖDÜL SİSTEMİ ile dağıtılan “Mü-YAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri’ni alan sanatçılar her yıl olduğu gibi bu yıl da albümlerin yorumcuları ve yapımcıları birlikte ödüllendirildi. Dört kategoride verilen ödülleri alan sanatçılar satış rakamlarına göre şu isimlerden oluştu:

DIAMOND ÖDÜL: Tarkan, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç
PLATİN ÖDÜLLER: İbrahim Tatlıses, İsmail YK, Ebru Gündeş
ALTIN ÖDÜLLER: Sezen Aksu, Demet Akalın, Kazım Koyuncu, Rafet El Roman, Behzat Gerçeker, Gülben Ergen, Alişan
DIGITAL ÖDÜLLER: Aslı Güngör, İsmail YK, Mustafa Ceceli, Serdar Ortaç, Ferhat Göçer, Rafet El Roman, Gülben Ergen
YAŞAR KEKEVA ONUR ÖDÜLÜ: Aydın Doğan

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...